Na sjednici Vlade Crne Gore održane 2. februara odlazeći premijer Zdravko Krivokapić kazao je da ga ne obavezuje ,,pravna kategorija“ o tehničkoj vladi i da će njegov kabinet nastaviti da donosi odluke u punom kapacitetu sve dok se ne izabere nova vlada, piše Pobjeda.
- Vlada je u punom mandatu dok se ne izabere nova. Vlada funkcioniše u redovnom obimu i nastavićemo da donosimo odluke - citirao je izvor Pobjede Krivokapićeve riječi na sjednici Vlade.
Sjednicu Vlade su 2. februara napustili odmah nakon što je otvorena potpredsjednik Vlade Dritan Abazović i ministar vanjskih poslova Đorđe Radulović, a pravni stručnjaci i opozicija su upozorili Krivokapića da u tehničkom mandatu Vlade ne donosi bitnije odluke.
U Ustavu Crne Gore u članu 110 navodi se da Vladi prestaje mandat kad izgubi povjerenje i da Vlada kojoj je prestao mandat nastavlja rad do izbora nove, što faktički znači da se Krivokapićeva vlada, kojoj je izglasano nepovjerenje 4. februara, nalazi u tehničkom mandatu.
Da nema namjeru da poštuje tehnički mandat Vlade, smijenjeni premijer Krivokapić je odmah pokazao u danu kada mu je izglasano nepovjerenje. Tada je bez znanja ministra unutrašnjih poslova Sergeja Sekulovića, čija je to nadležnost, protivzakonito prvo stavio na dnevni red, a potom usvojio Prijedlog odluke o izmjeni odluke o kriterijumima za utvrđivanje osnova za sticanje crnogorskog državljanstva prijemom.
Tim dokumentom predviđeno je da se 10 godina boravka smatra pet godina privremenog plus pet godina stalnog boravka u Crnoj Gori, dok je raniji zakonski uslov za prijem u crnogorsko državljanstvo bio 10 godina stalnog boravka u državi.
Odlukom Vlade derogiran je dogovor koji je postignut između vlasti i opozicije uz podršku međunarodnih partnera da Odbor za izbornu reformu radi na toj odluci. Dogovor je uslijedio nakon žestokih protesta građana i opozicije koji su početkom aprila prošle godine uspjeli da natjeraju Vladu da povuče spornu odluku.
Krivokapićev stav je suprotan i stavu Evropske unije koja je tražila da dogovor o državljanstvu bude inkluzivan i da se sprovodi kroz Odbor za izbornu reformu.
Ovakvom odlukom Vlada namjerava da u crnogorsko državljanstvo i birački spisak uvede više hiljada osoba porijeklom iz Srbije, Bosne i Hercegovine i Rusije čime bi se sproveo etnički, demografski i izborni inžinjering.
Neke procjene govore da bi, izmjenom Odluke o kriterijumima za sticanje državljanstva, između 13.000 do 15.000 lica odmah steklo uslov za prijem u crnogorsko državljanstvo, dok bi vremenom taj uslov ispunilo još 20.000 građana koji su porijeklom uglavnom iz Srbije, Bosne i Hercegovine i Rusije.
Ministar ekonomskog razvoja Jakov Milatović je u izjavi za novinare u Dubaiju podržao stav Krivokapića navodeći da se Vlada nalazi u punom mandatu i da ima pravo da donosi odluke uključujući i one o državljanstvu.