BEOGRAD

Ovako izgleda potraga za Splićaninom ispod vode: Novinar zaronio u u ledenu Savu

Posebno je opasno ronjenje u ekstremnim uslovima, kakvi trenutno vladaju na području Beograda

Od nestanka Splićanina Mateja Periša (27) prošlo je 28 dana. Pink.rs

L. K. P. / Pink.rs

29.1.2022

Od nestanka Splićanina Mateja Periša (27) prošlo je 28 dana, a srbijanska policija ne obustavlja potragu za njim, uprkos ekstremnim uslovima za pretragu dna Save i Dunava. Mladen Mijatović, novinar Televizije Pink, istraživao je kako izgleda ronjenje u ovo doba godine.

Ronjenje je atraktivna i lijepa aktivnost, samo ako se poštuju sva pravila bezbjednog ponašanja, prije i tokom zarona, kao i za vrijeme izrona. Posebno je opasno ronjenje u ekstremnim uslovima, kakvi trenutno vladaju na području Beograda.


Novinar Televizije Pink, istraživao je kako izgleda ronjenje u ovo doba godine. Pink.rs

Temperatura rijeke Save je 4 stepena, vazduha 2 stepena, a brzina vode u Savi je jedan metar u sekundi. U kanalima i rijekama je, zbog mutne vode, vidljivost skoro nikakva, eventualno nekoliko centimetara ispred maske, i to uz upotrebu baterijske lampe.

U takvim uslovima ronioci dno pretražuju isključivo pipanjem. Veoma je teško orijentisati se. Radi se rukama, sa gomilom užadi i tegova, a i najmanjim dodirom podiže se mulj sa dna i pravi maglu.

Ronilac pod vodom komunicira sa čovjekom na površini preko kanapa i on ga čuva – ako je u nevolji, daje signal i ekipa odmah reaguje.

Rijeka nije voda u čaši. Njen tok, krivine, priobalje, struje, sve ima značenje i pravila ronjenja moraju da se poštuju, jer u suprotnom posljedice mogu biti tragične za ronioce. U ekstremnim uslovima u hladnoj vodi ronioci nose aktivni veš, pododijelo, suho odijelo, integrisane čizme i svu odgovarajuću opremu.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.