Preko 80 posto crnogorskih građana podržalo bi na referendumu ulazak Crne Gore u Evropsku uniju (EU), saopćeno je na prezentaciji rezultata istraživanja "Stavovi građana o evropskim integracijama i procesu pristupanja EU", javlja Anadolu Agency (AA).
Istraživanje, koje je prezentovala Delegacija EU u Podgorici, pokazalo je da 75,5 posto ispitanika ima veoma ili donekle pozitivan stav prema EU, dok 74,6 posto građana snažno ili donekle podržava pristupanje Crne Gore toj evropskoj zajednici. Kako je saopćeno, razlozi za to su bolji kvalitet života i standard, otvorene granice i mogućnost putovanja u EU države bez vize i interes građana Crne Gore.
Istraživanje, koje je sprovela agencija DeFacto, pokazalo je da 25,5 posto građana smatra da je najveća prepreka za to da Crna Gora postane članica EU široko rasprostranjena korupcija, dok 18,1 posto građana kao prepreku vidi ekonomsku situaciju u državi. Šefica Delegacije EU u Crnoj Gori Oana Kristina Popa kazala je da je Unija u teškim vremenima nastavila da stoji uz Crnu Goru, obezbjeđujući vakcine, medicinske potrepštine i finansijsku podršku.
- Pošto je prošla godina stavila na test naše vrijednosti, solidarnost i povjerenje koje imamo jedni u druge, veoma sam sretna što je podrška EU jako dobro cijenjena od građana Crne Gore - kazala je Popa.
Kako je navela, istraživanje je pokazalo da je u protekloj godini, u nekim važnim aspektima, podrška crnogorskih građana EU dodatno ojačala.
- Sa zadovoljstvom konstatujem da je visok nivo povjerenja u Uniju učvršćen i stabilizovan sa impresivnih 75,5 posto građana koji imaju pozitivan stav prema EU - rekla je Popa.
Ona je kazala da je broj građana koji snažno podržava pristupanje Crne Gore EU dostugao skoro rekordnih 41,7 posto.
- Činjenica da bi čak 80,2 posto glasača na referendumu podržalo ulazak Crne Gore u EU jasno pokazuje da građani Crne Gore dijele sa nama stav da EU treba da bude njihova budućnost - navela je Popa, te dodala kako istraživanje šalje i znake upozorenja koji se ne smiju zanemariti.
- Prvi put više od polovine ispitanika opisalo je tempo procesa pristupanja kao veoma spor ili nedovoljno brz. To znači da se pozitivni stavovi ne mogu uzeti zdravo za gotovo - kazala je Popa.
Ona je poručila da optimizam mora biti podržan stvarnim napretkom i opipljivim benefitima.
- Ovo je snažna poruka izabranim predstavnicima građana u Crnoj Gori da rade zajedno, sprovedu ključne reforme vladavine prava i omoguće Crnoj Gori da krene naprijed ka EU - rekla je Popa.
Kako je kazala, građani su jasno rekli da je evropska budućnost države pitanje od nacionalnog interesa, koje treba da bude iznad partijskih podjela. Direktor agencije DeFacto, Stevan Kandić, kazao je da većina ispitanika ima dominantno pozitivne asocijacije na EU, kao što je bolji životni standard, bolja ekonomska situacija u državi i mogućnost putovanja u države Unije.
- Oko tri četvrtine ispitanika smatra da će članstvo Crne Gore u EU njima lično donijeti više koristi nego štete - kazao je Kandić,
Prema njegovim riječima, na pitanje koji regionalni ili internacionalni subjekat je pokazao najviše solidarnosti sa Crnom Gorom u borbi protiv pandemije, najviše ispitanika, odnosno njih 37,2 posto, odgovorilo je da je to EU.
- Na drugom mjestu su oni koji smatraju da je to Srbija, zatim Kina, Rusija i Sjedinjene Američke Države. Kada je riječ o najvećem donatoru, tu, takođe, ispitanici ističu EU kao glavnog donatora - rekao je Kandić.
Glavna pregovaračica Crne Gore sa EU Zorka Kordić navela je da je uvjerena da će Crna Gora biti sljedeća članica Unije. Ona je poručila da podaci istraživanja obavezuju cjelokupno društvo da se ujedini na evropskom putu.
- Podaci su jasan pokazatelj očekivanja crnogorskih građana. Oni predstavljaju podršku ali i priznanje svim naporima da se učini sve kako bi ovaj proces išao naprijed - navela je Kordić.
Istraživanje „Stavovi građana o evropskim integracijama i procesu pristupanja Evropskoj uniji“ sprovela je agencija DeFacto, od 19. novembra do 4. decembra, na uzorku od hiljadu građana.