Premlaćivanje novinara BN televizije, dopisnika te kuće iz Banje Luke Vladimira Kovačevića bila je jedna od glavnih tema jutrošnjeg panela Evropske unije u Skoplju.
- Mi vrlo pažljivo pratimo šta se dešava i u Banjoj Luci. Jezik koji neki političari koriste može biti protumačen kao poziv na napad i nasrtaje na novinare i to je veoma loše - upozorio je on.
Govoreći na panelu o medijskim slobodama, predstavnik OSCE-a Arlem Dezijer (Harlem Desir) naveo je i slučaj ubistva Davida Dragičevića koji je izazvao građanski bunt.
- To, kao i fizički napad na Kovačevića je vrlo zabrinjavajuće i mi pažljivo pratimo šta se dešava u BiH i njenim entitetima - naglasio je on.
Han je, govoreći o BiH, istakao da se država suočava s izborima koji su krucijalni.
Naveo je da bi volio vidjeti otklon od etničkog principa i kretanje ka građanskom.
- Regionom se vrlo intenzivno bavim već četiri godine. Imao sam nebrojeno mnogo sastanaka s tamošnjim političarima. I nikad s njima nisam imao ideološke rasprave, da vidimo ko je lijevo, ko desno od centra, koje ideološke postulate baštini i poštuje. Sve se na kraju priče svede na etničko. A to nije temelj za napredak - istakao je Han.
Odgovarajući na pitanje svjedočimo li balkanizaciji EU, on je priznao da ima problema i unutar Unije sa slobodom medija i vladavinom zakona.
- Mi možda jesmo požurili s prijemom jedne ili dvije nove članice, ali smo izvukli lekcije iz toga. Jasno nam je zašto smo neke države morali primiti ranije negoli su bile spremne. Sada smo mnogo oprezniji i tražimo jasne garancije za provođenje reformi - naveo je komesar za proširenje EU.
Đenoveva Ruiz Kalavera (Genoveva Calavera), direktorica za zapadni Balkan pri Evropskoj komisiji, u svom istupu pred više od 300 novinara iz EU i regiona Balkana naglasila je važnost poglavlja 24. EU.
- Vladavina zakona i slobode ljudi su temelj EU. Bez slobode govora i medija koji neometano, profesionalno rade svoj posao nema stabilne demokratije. A ona je temelj za ulazak u EU. Kada mi insistiramo na medijskim slobodama, znajte da mislimo vrlo ozbiljno. Ako novinari ne mogu raditi profesionalno svoj posao, ako se ne osjećaju sigurnim i ako se krivci za napade na njih ne procesuiraju, onda nam je to indikator da nema vladavine zakona i signal da zaustavimo ili čak prekinemo pregovore o članstvu s državom - navela je ona.
Istakla je i da EU ima problem sa slobodom medija i da je prvi put u svojoj historiji pokrenut mehanizam kažnjavanja država članica zbog ometanja rada novinara i institucija koje se bave vladavinom prava i provođenjem zakona.
Stiria ne ulaže u Sloveniju
- Medijsko tržište Austrije vrijedi 2 milijarde eura. U jednoj tako maloj državi mediji vrijede - poručio je Klaus Švejhofer (Schweighofer), govoreći u ime medijske grupacije Stiria.
Naveo je da je njihova odluka da više ne ulažu u tradicionalne medije u Sloveniji, da su se u Hrvatskoj za sada dobro izborili s izazovima digitalnog doba, da je u BiH izuzetno teško i preživjeti na medijskoj sceni, dok je o Srbiji govorio u kategorijama nezavisnosti medija.