Privremeno vjerovničko vijeće Agrokora podržalo je nacrt strukture nagodbe, prema kojem bi se uspostavila jednostavna centralizirana holding kompanija usmjerena na održavanje operativne profitabilnosti, pri čemu bi 5.700 vjerovnika postali njeni dioničari, dok bi se dio dugova otpisao, a grupa refinansirala.
Vanredni povjerenik Ante Ramljak predstavio je privremenom vjerovničkom vijeću "Prijedlog restrukturiranja – nacrt strukture nagodbe", koje ga je podržalo, i time vanrednoj upravi dalo zeleno svjetlo za nastavak rada na prijedlogu nagodbe.
"Članovi Privremenog vjerovničkog vijeća također su dogovorili angažiranje savjetnika tog tijela, o čemu će više informacija biti poznato kada angažman bude formaliziran. Tim koracima u Agrokoru pod vanrednom upravom počeo je proces postizanja nagodbe o kojoj odluku donose svi vjerovnici Agrokora kojima su priznata potraživanja", ističu iz koncerna, prenosi Index.hr.
Vjerovnici postaju vlasnici
Kako se navodi u nacrtu nagodbe, ciljevi su ponuditi vjerovnicima transparentnu, brzu i pravednu nagodbu kojom će se očuvati maksimalna vrijednost, potpuno odvojiti imovina od naslijeđenih obveza, kao i razdvojiti stare dioničare Agrokora d.d. od nove grupe.
Cilja se, također, kompletno restrukturirati stari dug kroz kombinaciju ponovno uspostavljenog duga i vlasničkih udjela, pri čemu bi vjerovnici postali novi vlasnici i preuzeli potpunu operativnu kontrolu.
Cilj je i da se na brz, jednostavan i efikasan način obavi prijenos vlasništva kojim će se održivo poslovanje staviti u ruke vjerovnika, a izlazak iz postupka vanredne uprave provesti što je brže moguće. Predviđen vremenski okvir od 12 mjeseci zahtijeva brzo i efikasno postupanje, navodi vanredna uprava.
Predstoje razgovori s vjerovnicima u iduća dva do tri mjeseca, a postizanje nagodbe očekuje se krajem marta ili početkom aprila.
Nacrt strukture nagodbe mora biti podnesen Trgovačkom sudu u Zagrebu najkasnije do 10. aprila 2018. te potom biti odobren od vjerovnika i potvrđen od suda. Potencijalno taj rok može biti produljen do 10. jula, uz odobrenje suda.
Prijedlog restrukturiranja naposljetku mora biti u primjerenom roku podnesen na odobrenje vjerovnicima, budući da predviđa novu korporativnu i kapitalnu strukturu, kao i alociranje financijskih instrumenata dionicima grupe nakon restrukturiranja te plan implementacije samog restrukturiranja.
Oko 5.700 vjerovnika i 12.000 potraživanja
Vanredna uprava poručuje i da se pri razradi prijedloga restrukturiranja koncerna moraju uzeti u obzir ključni faktori, odnosno ograničenja aktualne situacije. Jer, riječ je o velikoj grupaciji, s ukupno 160 pravnih subjekata, od čega je 81 u Hrvatskoj, a od toga 77 u postupku vanredne uprave, dok ih je 79 sa sjedištem u inostranstvu.
Također, uprava upozorava i na vrlo složenu struktura potraživanja. Radi se o otprilike 12.000 prijavljenih potraživanja s različitim zakonskim pravima, rangom i karakteristikama, pri čemu je niz potraživanja osporeno.
Pritom postoji oko 5.700 hrvatskih i međunarodnih vjerovnika, uključujući banke, investicijske fondove i dobavljače. Vrijednost priznatih potraživanja vjerovnika je oko 41,5 milijardi kuna, dok je ukupna vrijednost osporenih potraživanja oko 16,5 milijardi kuna.