Osnivač Agrokora Ivica Todorić poručio je danas putem bloga da će ove sedmice Ustavnom sudu podnijeti prijedlog za ocjenu ustavnosti lex Agrokor, za koji kaže da je "duboko neustavan" te da je nanio štetu ekonomiji koja se mjeri u milijardama.
Iako je riječ o zakonu koji je priznat u Britaniji, Todorić posebno ističe da su lex Agrokor tri susjedne, prijateljske države - Srbija, Bosna i Hercegovina i Slovenija odbile priznati.
Pravni okvir
Posebno ističe da je "Slovenija, zemlja članica Evropske unije, koja primjenjuje norme i vrijednosti koje i Hrvatska mora primjenjivati, jasno izrazila stav da se ovaj zakon ne može priznati u takvom pravnom okviru".
Todorić, protiv kojeg je pokrenuta istraga u slučaju Agrokor, u objavi ističe kako je njegov koncern "u tržišta, sinergije, razvoj novih tehnologija, industrija, novih kompanija, utrošio milijarde eura i to skupim financiranjima".
"Stvorili smo nove vrijednosti, otvorili hiljade radnih mjesta, postali internacionalno konkurentni. Sve to preko noći uništava korumpirana država kojom upravljaju lobisti, savjetnici i strvinarski fond", ustvrdio je na blogu.
Todorić, koji je u aprilu pokrenuo proces aktivacije lex Agrokor, danas pak tvrdi da su radnje vanrednog povjerenika za Agrokor Ante Ramljaka "apsolutno protuzakonite, štetne ne samo za koncern nego i za Republiku Hrvatsku, njenu privredu i budžet".
"Događa se pljačka i urušavanje sistema, od početka je jasno da će lex Agrokor proizvesti nesagledive posljedice", ističe na blogu Todorić, koji premijeru Hrvatske Andreju Plenkoviću poručuje da svaki dan priča o Agrokoru, a "svjesno ga uništava".
Sinergijski potencijali
Todorić ocjenjuje da je lex Agrokor štetan za sve koji imaju legitimne interese za uspjeh Agrokora - vlasnika, investitore, radnike, dobavljače, hrvatsku državu, kao i države u regiji u kojima Agrokor ima svoje tvornice.
"Naša je privreda, zbog neustavnog Lexa, izgubila sinergijske potencijale i tržišta koja smo moj tim i ja gradili desetljećima. Štete za Agrokor, ali i Republiku Hrvatsku već se mjere u milijardama", smatra Todorić.
Istraga protiv Todorića i njegovih suosumnjičenika jučer je postala pravomoćna jer je sudija istrage zagrebačkog Županijskog suda odbacio žalbe obrane na odluku o pokretanju istrage koju je tužilaštvo donijelo još 18. oktobra, a njegov advokat Čedo Prodanović, izjavio je danas da je Todorić ponudio mogućnost da ga ispitaju britanski istražitelji.
Uz Todorića i njegove sinove Antu i Ivana istragom u slučaju Agrokor su obuhvaćeni i Alojzije Pandžić, Damir Kuštrak, Hrvoje Balent, Ivica Crnjac, Olivio Discordia, Marijan Alagušić, Sanja Hrstić, Mislav Galić, Tomislav Lučić, Piruška Canjuga, Ljerka Puljić i Ivica Sertić. Svi su bili članovi uprave ili nadzornog odbora u Agrokoru, dok su Discordia i Hrstić zaposlenici revizorske kuće "Baker Tilly" koja je radila revizorska izvješća za Agrokor.
Ukupnoj šteti uz Todorićevu navodnu "nepripadnu imovinsku korist" od milijardu i 142 miliona kuna državno odvjetništvo pribraja i dodatnih 320 miliona kuna pribavljenih za "jednu pravnu osobu" krivotvorenjem isprava i nezakonitim vođenjem poslovnih knjiga.