BH. BAŠTINA

Stari most u Mostaru

Izgradio ga je Mimar Hajrudin 1566. godine, po naredbi osmanskog sultana Sulejmana Veličanstvenog

Stari most u Mostaru. ilijas.info

Indira Pindžo

14.4.2023

Najpoznatiji, najljepši, najposjećeniji i najčuveniji most u Bosni i Hercegovini je nesumnjivo Stari most u Mostaru. Ovo kameno remek-djelo, simbol Mostara, koji je, kao i kompletan Stari grad, pod zaštitom UNESCO-a, često navode i jednim od najljepših mostova na svijetu.

Izgradio ga je Mimar Hajrudin 1566. godine, po naredbi osmanskog sultana Sulejmana Veličanstvenog, koji je htio zamijeniti stari nesigurni drveni most. U doba kada je Stari most izgrađen bio je najveća lučna konstrukcija na svijetu i jedno od najvećih arhitektonskih dostignuća.

Predstavlja život

Njegovom graditelju Hajrudinu, koji je bio učenik velikog turskog arhitekte Mimara Sinana, navodno, bilo je prijećeno smrću u slučaju da ne uspije izgraditi ovaj most. Prema legendi, Hajrudin se spremao za svoj pogreb na dan skidanja drvene konstrukcije.

I oblik mosta ima svoju priču, prema kojoj on predstavlja život: most je jedna polovinu kruga, njegov odraz u vodi druga polovina, a cjelokupna slika, odnosno krug, predstavlja život.

Nažalost, 427 godina nakon izgradnje, srušen je u toku agresije na Bosnu i Hercegovinu, 9. novembra 1993., ali je obnovljen 2004. godine.

Skokovi sa Starog mosta

Mostarski mladići su tradicionalno skokom u Neretvu vijekovima dokazivali svoju hrabrost u svojevrsnom ispitu zrelosti. Ta tradicija skokova sa Starog mosta prerasla je u najatraktivniju godišnju manifestaciju u našoj zemlji, koja se održava svake godine krajem jula. Skokovi datiraju još iz vremena izgradnje Mosta, ali je prvi zabilježen 1664., a takmičenje je formalno ustanovljeno 1668. godine.

- I kad se zatrče i skoče s mosta, padaju dolje u rijeku i lete u zraku kao ptice, praveći svaki od njih neku posebnu vrstu akrobacije. Jedni skaču strmoglav, drugi sjedeći alaturka, a neki opet skaču u vodu udvoje, utroje i odmah sretno izlaze na obalu, uspinjući se uz stijene, i dolaze gore na kraj mosta i primaju darove vezira i prvaka – zapisao je 1664. godine čuveni putopisac Evlija Čelebi.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.