SAD

Mask želi povući potez od kojeg ekonomski analitičari zaziru: U prilog mu idu Trampova obećanja

Za Ilona Maska se očekuje da će imati značajan utjecaj u oblikovanju Trampove politike

Ilon Mask. AP

N. H.

jučer

Povratak novoizabranog predsjednika Donalda Trampa u Bijelu kuću već je nosio potencijal za promjene iz korijena u Federalnim rezervama. Ali sada sve veće pitanje nije kako će centralna banka funkcionisati pod Trampom, već da li će uopće nastaviti da radi.

Za Ilona Maska se očekuje da će imati značajan utjecaj u oblikovanju Trampove politike, na platformi X podijelio je objavu republikanskog senatora Majka Lija iz Jute koja poziva na ukidanje američke središnje banke i dodao emotikon "100".

- Izvršna vlast bi trebalo da bude pod upravom predsjednika - rekao je Li u četvrtak u postu na mreži Iks, nekoliko sati nakon što je predsjednik FED Džerom Pauel rekao novinarima da neće podnijeti ostavku ako Tramp to od njega zatraži.

- Federalne rezerve su jedan od mnogih primjera kako smo u tom pogledu odstupili od ustava - dodao je Li.

Na pitanje kako Tramp stoji po tom pitanju, portparolka Trampa Karolajn Livit rekla je za CNN: „Politika bi trebalo da se smatra zvaničnom samo ako dolazi direktno od predsjednika Trampa.

Pozivi da se ukine FED nisu novi. Bivši kongresmen Ron Pol, koji se kandidovao za predsjednika jednom kao libertarijanac i dva puta kao republikanac, objavio je 2009. knjigu pod naslovom „Okončaj ​​FED“.

Zatim su u junu republikanski predstavnik Tomas Masi iz Kentakija i Li unijeli odgovarajuće zakone koji imaju za cilj iskorjenjivanje nacionalne centralne banke i prebacivanje njenih odgovornosti na Ministarstvo finansija.

Ali do sada Tramp nije javno izrazio svoju podršku raspuštanju FED-a. Tokom kampanje, on se, međutim, založio za promjenu pravilnika centralne banke, na užas mnogih ekonomista.

- Američki narod je ponovo izabrao predsjednika Trampa sa velikom razlikom dajući mu mandat da sprovede obećanja koja je dao tokom kampanje. On će to uraditi - rekao je Livit u izjavi za CNN.

Ta obećanja uključuju snižavanje kamatnih stopa „znatno naniže“, što je Tramp obećao da će učiniti ako bude izabran na godišnjoj konferenciji Nacionalnog udruženja crnih novinara u augustu. Predsjednici, međutim, nemaju nikakav direktan utjecaj na stope koje Amerikanci plaćaju da bi pozajmili novac.

Više od 70 godina, dužnost centralne banke je bila da odredi stope na nivoima koji imaju za cilj ispunjavanje svog mandata Kongresa za stabilnost cijena i maksimalno zapošljavanje. I tokom tog vremena, Kongres je također garantovao sposobnost FED-a da djeluje kao nezavisno tijelo, lišeno bilo kakvog političkog miješanja.

To je ovlastilo zvaničnike FED da donose odluke o kamatnim stopama koje nisu nužno popularne, ali bi dugoročno mogle pomoći ekonomiji zemlje.

Na primjer, centralni bankari su se odupirali pozivima na snižavanje stopa, umjesto toga odlučili su da zadrže stope na visokom nivou kako bi obuzdali tvrdoglavu inflaciju. Tek prije dva mjeseca su konačno snizili stope pošto se inflacija ohladila na samo 2 posto cilja FED.

Ali u kampanji, Tramp je zahtijevao od zvaničnika FED-a da se konsultuju sa njim o odlukama o kamatnim stopama. To bi moglo dovesti do pritiska na zvaničnike FED-a da zadrže stope niže kako bi se zadovoljile Trampove želje, što bi zauzvrat moglo ponovo pokrenuti inflaciju.

Tokom svog prvog mandata, Tramp je također zaprijetio da će ukloniti ili degradirati predsjednika FED-a Džeroma Pauela, koga je povremeno okrivljavao da je kamatne stope držao previsoke.

Nejasno je da li Tramp ima zakonska ovlaštenja da sam revidira nezavisnost FED-a, a kamoli uopće, ili da smijeni imenovanog FED prije nego što im istekne mandat. O ovom posljednjem, Pauel, i sam advokat, iznio je svoj stav sasvim jasno kada ga je novinar upitao na prošlosedmičnoj konferenciji za štampu poslije dvodnevnog sastanka FED-a o monetarnoj politici.

- Nije dozvoljeno po zakonu - žustro je odgovorio.

To je zato što šef američke centralne banke može biti otpušten samo „iz razloga“, kako je navedeno u Zakonu o federalnim rezervama. Tačno tumačenje onoga što bi predstavljalo otpuštanje zbog razloga nije precizno definisano, ali je razumno pretpostaviti da bi to podrazumijevalo mnogo više od pukih razlika u politici sa predsjednikom.

Portparol FED-a je odbio da komentariše.

Ako Tramp ima vremena da testira sposobnost FED da održi status kvo, to će vjerovatno biti 2025. Iako odnos snaga u Predstavničkom domu nije utvrđen, republikanci imaju većinsku kontrolu nad Senatom. Pored toga, šest od devet sudija Vrhovnog suda imenovali su predsjednici republikanaca, a polovinu od tih šest je imenovao Tramp u svom prvom mandatu.

Ali svako ko osporava FED na najvišem sudu u zemlji ne treba da očekuje da će nužno izaći kao pobjednik. U presudi suda 7-2 ove godine, Vrhovni sud je odlučio da Biro za finansijsku zaštitu potrošača može nastaviti da radi u svom sadašnjem obliku uprkos argumentima mnogih republikanskih poslanika da je njegova struktura neustavna.

A prošlog mjeseca, sud je odbio da sasluša slučaj koji je prijetio da će raspustiti nezavisnu komisiju za sigurnost potrošačkih proizvoda. Poput zvaničnika koji sjede u Odboru guvernera FED-a, članove odbora Komisije za sigurnost potrošačkih proizvoda može smijeniti samo predsjednik iz razloga.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.