GODIŠNJICE VIJEĆA EVROPE

Konferencija u Sarajevu: BiH zahvaljujući članstvu u Vijeću Evrope izgleda bolje nego prije 22 godine

Brkić je rekao da je članstvo BiH u Vijeću Evrope puno pomoglo na vanjsko-političkom planu

Sa konferencije - Avaz
Dnevni avaz
Dnevni avaz
Dnevni avaz
Dnevni avaz
+4
Anadolija

10.5.2024

Bosna i Hercegovina zahvaljujući članstvu u Vijeću Evrope danas bolje izgleda nego prije 22 godine, poručeno je u petak u Sarajevu na konferenciji povodom obilježavanja 75. godišnjice osnivanja Vijeća Evrope i 22. godišnjice članstva BiH u toj organizaciji, javlja Anadolu.

Domaćin konferencije u Parlamentarnoj skupštini BiH je predsjedavajući Delegacije Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine u Parlamentarnoj skupštini Vijeća Evrope (PSVE) Saša Magazinović, a pokrovitelji su predsjedavajući Predsjedništva BiH Denis Bećirović i ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković.

Konferencija, čiji je centralni panel "Doprinos članstva BiH u Vijeću Europe u osnaživanju demokratskih institucija BiH", je prilika da se naglasi značaj Vijeća Evrope u jačanju i promovisanju demokratskih vrijednosti, ljudskih prava i vladavine prava.

Ispunjavanje obaveza

Preuzevši ispunjavanje obaveza koje proizilaze iz članstva, Bosna i Hercegovina je 24. aprila 2002. godine postala 44. država članica Vijeća Evrope. Usvajanjem više od 90 konvencija i pratećih protokola, BiH je prepoznata kao kooperativna članica Vijeća Evrope koja dijeli i promoviše vijednosti Vijeća Evrope te ostaje predana nastavku tog puta.

- Prije 22 godine ova kuća je otvorila svoja vrata Bosni i Hercegovini. To je bio vrlo značajan trenutak za zemlju u tranziciji, a i danas je naše članstvo važno u mnogim aspektima. U to vrijeme ljudi nisu znali šta znači naše članstvo u Vijeću Evrope, a danas već svi znamo da nam je tim omogućen pristup Evropskom sudu za ljudska prava, gdje su brojni građane Bosne i Hercegovine dokazali svoju diskriminaciju i gdje će odluke ovog suda u svakom slučaju definisati i budućnost Bosne i Hercegovine - rekao je Magazinović.

Dodao je da Vijeće Evrope tretira bitne teme kao što su borba protiv govora mržnje, sloboda medija, razvoj kulture i kinematografije, sloboda govora, sloboda okupljanja, unapređenje položaja lokalnih vlasti, a u posljednje vrijeme je zastupljena i tema vještačke inteligencije.

Prvi integracijski korak

- Današnja pozicija Bosne i Hercegovine u Vijeću Evrope kao punopravne članice je takva da smo mi respektabilna članica i zemlja čiji se glas čuje, a za to su zaslužni svi oni koji su svoje vrijeme, svoj lični kapacitet i energiju uložili na rad u različitim tijelima Vijeća Evrope - dodao je.

Zamjenik ministra vanjskih poslova BiH Josip Brkić izjavio je da je članstvo BiH u Vijeću Evrope prije 22 godine predstavljalo prvi integracijski korak BiH u grupu zemalja koje baštine vrijednosti, slobode, poštivanja ljudskih prava, demokratije i vladavine prava, kao temeljnih vrijednosti koje se trebaju dublje ukorijeniti na prostoru jugoistoka Evrope.

- Danas BiH, zahvaljujući članstvu u Vijeću Evrope, bolje izgleda nego što je to bilo prije 22 godine. Sastavni dio Ustava BiH i Evropska konvencija o ljudskim pravima nije iznad Ustava, ali jeste sastavni dio Ustava BiH i naša obaveza je da tu konvenciju i sve njene protokole koje smo potpisali provodimo na način zemlje koja je, kao što rekao, u svojim pravima i u svojim obavezama u ovih 22 godine u Vijećoj Evrope - rekao je Brkić.

Dodao je da je članstvo BiH u Vijeću Evrope puno pomoglo na vanjsko-političkom planu.

Konferenciji, pored zastupnika i delegata domova Parlamentarne skupštine BiH, prisustvovuje i veliki broj gostiju, prije svega ambasadora i predstavnika ambasada te predstavnika organizacija međunarodne zajednice koje djeluju u BiH, zatim Vijeća ministara, te predstavnici vlasti i organizacija civilnog društva.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.