Sjedinjene Države i Turska treba da započnu sveobuhvatne razgovore u četvrtak kako bi raspravljali o tome mogu li se saveznice u NATO-u odmaći dalje od duboko ukorijenjenih nesuglasica oko pitanja kao što su Sirija i bliske veze Ankare s Rusijom.
Visoki američki i turski dužnosnici sastat će se u State Departmentu na nekoliko rundi razgovora koji će se fokusirati na teme koje obuhvataju Siriju, rusku invaziju na Ukrajinu, vojnu saradnju, energetiku, borbu protiv terorizma i rat Izraela i Hamasa.
Strateški mehanizam
Razgovori, nazvani Strateškim mehanizmom, postavit će teren za sastanak u petak između američkog državnog sekretara Antoni Blinken (Antonyja Blinkena) i turskog ministra vanjskih poslova Hakana Fidana.
Veze između SAD i Turske udaljile su se od strateškog partnerstva posljednjih godina otkako su se nesuglasice između dvije dugogodišnje saveznice proširile.
Turska nabavka ruskog odbrambenog raketnog sistema S-400 2019. godine pokrenula je američke sankcije Ankari i dovela do njenog uklanjanja iz programa stelt borbenih aviona F-35. U međuvremenu, Turska je i dalje duboko zabrinuta zbog američke podrške kurdskoj miliciji u sjevernoj Siriji koju vidi kao produženu ruku PKK, militantne grupe koju smatra terorističkom organizacijom.
Kašnjenja Ankare u odobrenju članstva Švedske
SAD su također iznervirane zbog 20 mjeseci dugog kašnjenja Ankare u odobrenju članstva Švedske u NATO-u, koje se desilo u januaru. Američki Kongres otada je odobrio prodaju borbenih aviona F-16 Turskoj od 20 milijardi dolara, što je turska vlada dugo tražila.
Otada su američki zvaničnici počeli da opisuju želju obje strane da prodube razgovore u oblastima u kojima one mogu da sarađuju.
- To će vjerovatno biti najsitniji i najpozitivniji strateški mehanizam koji smo imali proteklih godina - izjavio je visoki američki zvaničnik o predstojećim razgovorima.
Krajem januara, američki senatori iz Demokratske stranke predsjednika Džo Bajdena (Joea Bidena), Džin Šahin (Jeanne Shaheen) i Kris Marfi (Chris Murphy), posjetili su Tursku i sastali se s Erdoganom. Murphy je tada kazao da sada postoji "značajan zamah" u bilateralnim odnosima.
U intervjuu za Reuters, Šahin je opisala njihovu posjetu kao "prilično pozitivnu u smislu potencijala za resetiranje odnosa SAD-a i Turske u budućnosti".
Nema, međutim, iluzije da će dvodnevna posjeta riješiti sve dugotrajne napetosti između dvije saveznice i očekuju se teški razgovori.
Najteži razgovori vjerovatno će se odvijati na putu naprijed u Siriji i jakim ekonomskim vezama Ankare s Rusijom, za koje Washington kaže da su pomogle Kremlju da zaobiđe neke američke sankcije, prenosi Reuters