Jemenski Huti saopćili su kako ne namjeravaju dalje da prošire svoje napade na brodove u i oko Crvenog mora, van svojih navedenih ciljeva, blokade Izraela i odmazde Sjedinjenim Državama i Britaniji za zračne napade.
U intervjuu za "Reuters", portparol Mohammed Abdulsalam, koji je i glavni pregovarač Huta u mirovnim pregovorima o decenijskom građanskom ratu u zemlji, kazao je da grupa nema planove da cilja na dugogodišnje neprijatelje Saudijsku Arabiju i Ujedinjene Arapske Emirate.
Ne želimo da se eskalacija proširi
- Ne želimo da se eskalacija proširi. To nije naš zahtjev. Nametnuli smo pravila angažmana u kojima nije prolivena nijedna kap krvi niti je bilo velikih materijalnih gubitaka. To predstavlja pritisak samo na Izrael, ne predstavlja pritisak ni na jednu zemlju u svijetu - rekao je Abdulsalam.
Huti, orijentirani prema Iranu, koji kontroliraju većinu naseljenih područja Jemena, napadaju brodove na ušću Crvenog mora od oktobra, u, kako kažu, iskazivanju solidarnosti s Palestincima, napadajući plovila povezana s Izraelom.
Napadamo samo brodove koji su krenuli ka Izraelu
- Ono što je narod Jemena u početku radio jeste da napada izraelske brodove koji su krenuli ka Izraelu bez izazivanja ljudskih ili čak značajnih materijalnih gubitaka, samo sprečavajući brodove da prođu - rekao je Abdulsalam.
Napadi Hutija natjerali su međunarodne brodarske kompanije da usmjere trgovinu između Evrope i Azije oko Afrike, dodajući vrijeme i troškove. Sjedinjene Države i Britanija bombardirale su mete Huta prošle sedmice u, kako su nazvali, intervenciji kako bi jedna od najprometnijih svjetskih brodskih ruta ostala otvorena.
Ne želimo da se sukob širi u regiji
- Ne želimo da se sukob širi u regiji i to nam nije drago, i još radimo na deeskalaciji, ali odluka je na Amerikancima, sve dok nastave s napadima - rekao je Abdulsalam.
Jemen je, kako je dodao, zabrinut za odgovor i zainteresiran je za verifikaciju ili održavanje svoje pozicije sprečavanjem izraelskih brodova da krenu prema okupiranim palestinskim teritorijama.
Sukob na Crvenom moru
Sukob na Crvenom moru jedan je od šest u koje su uključene naoružane grupe koje podržava Iran na Bliskom istoku, a koji su eskalirali od oktobra, kada su borci Hamasa napali Izrael izazivajući izraelski napad koji je od tada razorio Pojas Gaze.
Vašington optužuje Teheran - koji predvodi "osovinu otpora" uključujući Hamas, libanski Hezbolah i grupe u Siriji i Iraku - za pokušaj širenja sukoba širom regije.
Između ostalih žarišta, Hezbolah i Izrael razmijenili su vatru preko granice, dok su proiranske milicije napale baze u kojima su smješteni američki vojnici u Iraku.