Na današnji dan 2001. godine, preminuo je Atif Purivatra, historičar i teoretičar evolucije bošnjačkog nacionalnog identiteta. Bio je predsjednik Vijeća Kongresa bošnjačkih intelektualaca i jedan od najboljih poznavalaca političke historije Bošnjaka u 20. vijeku.
Atif Purivatra rođen je 16. augusta 1928. godine u Sarajevu, gdje je završio osnovnu i srednju školu te Pravni fakultet. Magistrirao je 1965. godine, a 1972. doktorirao na Fakultetu političkih nauka u Beogradu, nakon čega je radio kao profesor na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu. Godine 1977., postao je dekan Fakulteta političkih nauka.
Purivatrini radovi svrstavaju se u najcitiraniju političko-historijsku literaturu s ovih prostora, a ostat će trajno zapamćen i njegov izuzetni doprinos u afirmiranju i priznavanju bošnjačke nacije. Njegov angažman za afirmaciju nacije kojoj je pripadao bio je i na drugom frontu, odnosno borio se i za prevladavanje otpora i frustracija u vezi s nacionalnošću uveliko prisutnih kod bošnjačkog naroda u cijeloj bivšoj Jugoslaviji 60-ih i 70-ih godina prošlog vijeka. S tim u vezi, zajedno s Kasimom Suljevićem, uoči popisa stanovništva 1971. godine, napisao je i objavio posebnu propagandnu brošuru namijenjenu Bošnjacima, ali i drugima, kao uputstvo za popis.
Kapitalno djelo
Nakon popisa Purivatra objavljuje svoj kapitalno djelo”Monografija Jugoslavenske muslimanske organizacije u političkom životu Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca”, 1974. godine. Bio je organizator i glavni autor priloga o Bošnjacima u Općoj enciklopediji Jugoslavije (drugo izdanje), što mu je poslužilo kao osnova za knjigu (u koautorstvu s Muhamedom Hadžijahićem) “ABC Muslimana”, 1990. godine. U koautorstvu s Mustafom Imamovićem i Rusmirom Mahmutćehajićem objavio je 1991. godine knjigu “Muslimani i bošnjaštvo”. Prije toga, također u koautorstvu s drugim naučnicima, knjigu “Rješavanje nacionalnog pitanja u Jugoslaviji”.
U toku agresije na BiH 1992.-1995. u časopisu “Pravna misao” Purivatra je objavio studiju “Ekonomski aspekt genocida nad Muslimanima pod vidom agrarne reforme u Jugoslaviji (1918-1941)”. Potom je, u koautorstvu s Mustafom Imamovićem i Kemalom Hreljom, napisao i objavio knjigu “Ekonomski genocid nad bosanskim Muslimanima”.