Kineske vlasti danas su javno optužile vladinog službenika da je špijunirao za CIA-i, što je drugi slučaj špijunaže ovog mjeseca dok Peking pojačava retoriku o nacionalnoj bezbjednosti.
Blizak odnos s Haom
U saopštenju Ministarstva državne sigurnosti se navodi da istražuju službenika iz ministarstva koje nije imenovano, koga je navodno regrutovala CIA dok je studirao u Japanu.
Kineski državljanin, identifikovan samo po prezimenu Hao, upoznao se sa zvaničnikom američke ambasade u Japanu kad je podnio zahtjev za američku vizu, saopštilo je ministarstvo.
Američki zvaničnik je navodno razvio blizak odnos sa Haom tako što ga je častio obrocima, slao mu poklone i plaćao mu pomoć u pisanju istraživačkog rada, navodi se u saopštenju.
Ministarstvo tvrdi da je zvaničnik američke ambasade tada upoznao Haoa sa kolegom, koji je kasnije otkrio da je oficir CIA-e i zamolio njega da se vrati u Kinu da radi za za "ključno odjeljenje vlade".
Ključni prioritet nacionalna bezbjednost
Hao je navodno pristao, potpisao sporazum o špijunaži sa SAD i prošao potrebnu obuku.
Po povratku u Kinu Hao se zaposlio u vladinom ministarstvu, nakon čega se navodno više puta sastajao sa agentima CIA-e da bi im "obezbijedio obavještajne podatke i prikupio novac za špijuniranje", navelo je kinesko ministarstvo. Rečeno je da je istraga još u toku.
Kineski lider Si Đinping postavio je nacionalnu bezbjednost kao ključni prioritet kako bi se suprotstavio rastućim prijetnjama "stranih snaga", posebno SAD.
SAD i Kina su dugo špijunirali jedni druge, ali nedavno pogoršanje veza između dvije najveće svjetske ekonomije je pojačalo ovo rivalstvo.