Ponudu iz Kenije da pošalje policajce na Haiti pozdravili su dužnosnici te karipske zemlje u sukobima, ali je izazvala zabrinutost među grupama za ljudska prava koje kažu da bi taj potez mogao pogoršati sigurnosnu krizu u zemlji.
Premijer Haitija Ariel Henri (Ariel Henry) zatražio je međunarodnu podršku od Ujedinjenih nacija prošle godine kada su bande počele preuzimati kontrolu nad velikim dijelom zemlje, gutajući naciju u haosu dok su se vodile oštre ulične bitke.
Ovosedmično obećanje Kenije da će "raspodijeliti kontingent od 1.000 policajaca da pomognu u obuci i pomoći haićanskoj policiji da uspostavi normalnost u zemlji i zaštiti strateške objekte" pozdravili su Kanada, SAD i generalni sekretar UN-a.
Stručnjaci zabrinuti
Međutim, neočekivana mogućnost slanja kenijskih policajaca preko Atlantika izazvala je zabrinutost stručnjaka i grupa civilnog društva, s obzirom na loše stanje ljudskih prava.
Kenijska policija za razbijanje nereda tukla je učesnike protesta i ubijala civile tokom policijskog sata u zemlji zbog Covida-19 i nikad se nije dovoljno pozabavila ozbiljnim kršenjima prava, navodi Human Rights Watch.
Protesti zbog sve većih troškova života
Čak 30 ljudi u najsiromašnijim četvrtima Kenije ubila je policija u julu tokom protesta zbog sve većih troškova života, a policija je optužena i za prisilne nestanke.
Wašington je pohvalio ponudu Kenije s obzirom na to da nijedna druga nacija nije uradila. Kenijski dužnosnici kažu da će u sljedećim sedmicama pokrenuti misiju procjene.
Henrr je postao privremeni vođa Haitija nakon što su kolumbijski plaćenici ubili Moïsea, a njegova administracija više nema niti jednog izabranog dužnosnika.
Vladu se naširoko optužuje da je odgovorna za širenje bandi koje sada kontroliraju veći dio zemlje, nakon što su se prethodno udružile s paravojnim frakcijama, piše Guardian.