AZIJA

Kina i Singapur rade na uspostavljanju sigurne telefonske linije za komunikaciju na visokom nivou

Ovakve otvorene linije komunikacije na visokom nivou važne su za jačanje međusobnog razumijevanja i povjerenja, navodi se u saopćenju

Kina i Singapur rade na uspostavljanju sigurne linije. Fena

FENA

1.6.2023

Kina i Singapur postavili su u četvrtak temelje za 'vruću' telefonsku liniju između dviju zemalja koja bi uspostavila komunikacijsku vezu na visokom nivou između Pekinga i bliskog američkog partnera u Aziji u vrijeme kada su kineske napetosti s Washingtonom visoke i dijalog je zaustavljen.

Kineski ministar odbrane Li Shangfu, general Kineske narodnooslobodilačke vojske koji je imenovan za ministra u martu, potpisao je memorandum o razumijevanju sa singapurskim kolegom Ng Eng Henom da rade na uspostavi sigurne telefonske veze “za komunikaciju na visokom nivou između naših čelnika” , navodi se u saopćenju koje je objavio Singapur.

- Ovakve otvorene linije komunikacije na visokom nivou važne su za jačanje međusobnog razumijevanja i povjerenja - navodi se u saopćenju, bez navođenja vremenskog okvira kada će to biti uspostavljeno.

Li je u prvoj posjeti Singapuru kao ministar odbrane i razgovarao je o širokom spektru globalnih i regionalnih sigurnosnih pitanja s nizom zvaničnika. Singapur je naveo da vojne institucije obje zemlje "redovno komuniciraju kroz bilateralne i multilateralne kanale” i da njegova posjeta naglašava "dugotrajne, tople i prijateljske" odnose.

Istovremeno, Singapur je blizak vojni i ekonomski partner Sjedinjenih Država, a sporazum o uspostavljanju direktne telefonske veze dolazi kada su komunikacije između Washingtona i Pekinga blokirane.

Li je također uspostavio vojnu telefonsku liniju s Japanom u martu kako bi poboljšao komunikaciju i pomogao u izbjegavanju slučajnih susreta u napetoj regiji.

Dok je u Singapuru, Li će se, kako se očekuje, obratiti na sastanku vojnih zvaničnika, diplomata i čelnika zemalja u nedjelju, ali je odbio zahtjev Washingtona da se na marginama sastane s američkim ministrom odbrane Lloydom Austinom, koji će održati govor na istoj igurnosnoj konferenciji Shangri- La dijalog u subotu.

Među brojnim sporenjima, Kinu iritira američka podrška Tajvanu, samoupravnoj demokratiji za koju tvrdi da je vlastita teritorija, obaranje onoga što su SAD nazvali kineskim špijunskim balonom i sankcije direktno usmjerene na Lija.

Te sankcije su povezane sa širokim paketom mjera Washingtona protiv Rusije, ali su prethodile njenoj invaziji na Ukrajinu i uvedene su 2018. zbog Lijeve umiješanosti u kinesku kupovinu borbenih aviona i protuzračnih projektila od Moskve.

Sankcije, koje Lija uglavnom sprječavaju da posluje u Sjedinjenim Državama, ne sprječavaju ga da vodi zvanične razgovore, saopćile su SAD.

U ovoj je sedmici portparol kineskog ministarstva obrane Tan Kefei kazao je da je Austinova ponuda za pregovore u Singapuru odbijena jer SAD "zanemaruju zabrinutost Kine i stvaraju vještačke prepreke".

- Američka strana treba da poduzme praktične akcije da pokaže iskrenost i ispravi greške, kako bi stvorila neophodne uslove i odgovarajuću atmosferu za komunikaciju i razmjenu između dviju strana - rekao je on, ne pominjući direktno sankcije i druga pitanja, prenosi AP.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.