Nakon duge borbe Portugal je u petak usvojio zakon kojim se legalizira eutanazija za ljude koji pate i imaju neizlječive bolesti, pridruživši se samo nekolicini zemalja širom svijeta.
To pitanje podijelilo je duboko katoličku zemlju i izazvalo je snažno protivljenje konzervativnog predsjednika Marcela Rebela de Souse, pobožnog vjernika crkve.
Sudeći po odredbama predloženog zakona, osobama starijim od 18 godina bit će dopušteno da zatraže pomoć pri umiranju ako su smrtno bolesni i u nepodnošljivoj patnji.
Pokrivat će samo one koji pate od "trajne" i "nepodnošljive" boli osim ako se smatra da nisu psihički sposobni da donesu takvu odluku.
Zakon će se primjenjivati samo na državljane i legalne stanovnike, i neće se odnositi na strance koji dolaze u zemlju da traže samoubistvo uz tuđu pomoć.
Zakon o eutanaziji parlament je odobrio četiri puta u posljednje tri godine, ali je svaki put vraćen na ocjenu ustavnosti zbog protivljenja predsjednika.
Konačna verzija zakona usvojena je u petak uz podršku vladajućih Socijalista, koji imaju apsolutnu većinu u Domu.
- Potvrđujemo zakon koji je već nekoliko puta odobren velikom većinom - izjavila je socijalistička zastupnica Isabel Moreira, gorljivi zagovornik legalizacije eutanazije.
Predsjednik sada ima sedmicu da proglasi novi zakon. Mogao bi stupiti na snagu do jeseni, navode portugalski mediji.
- Napokon smo došli do kraja duge bitke - rekla je Moreira za AFP u ovoj sedmici.
Rebelo de Sousa uložio je veto na ranije zakone zbog "pretjerano nedefiniranih koncepta", a kasnije je kazao da je jezik koji se koristi za opisivanje terminalnih stanja i dalje kontradiktoran i da ga treba razjasniti.
Nova verzija zakona sada predviđa da je eutanazija dopuštena samo u slučajevima kada je "liječnički potpomognuto samoubistvo nemoguće zbog fizičkog invaliditeta pacijenta".
Rebelo de Sousa zatražio je od poslanika da preciziraju ko će "potvrditi" da li je pacijent fizički nesposoban za asistirano samoubistvo, ali su zakonodavci ovog puta odbili da izmijene tekst.
Pitanja koja postavlja predsjednik mogu se riješiti provedbenim dekretima, kaže Catarina Martins, čelnica bloka krajnje ljevice.
Sam Rebelo de Sousa rekao je da usvajanje zakona "nije bila velika drama" i da nije izazvalo "ustavne probleme".
Debata o medicinski potpomognutom umiranju daleko je od kraja u Portugalu.
- Usvajanje ovog zakona je relativno brzo u poređenju sa drugim velikim zemljama - izjavio je Paulo Santos, član grupe za eutanaziju Pravo na dostojanstvenu smrt.
Upozorio je da bi veliki broj ljekara mogao iznijeti moralne prigovore na provođenje eutanazije, kao što su to činili zbog abortusa 2007. godine.
Postoje dobre šanse da će eutanazija dovesti do još jačeg otpora - kazao je on za AFP.
Sa svoje strane, kritičari medicinski potpomognutog umiranja žale što to pitanje nije izneseno na referendum i nadaju se da će poslanici opozicije još jednom tražiti od ustavnog suda da razmotri prijedlog zakona.
Eutanazija i potpomognuto samoubistvo dozvoljeni su samo u nekolicini zemalja, uključujući zemlje Beneluksa i Portugalu susjednu Španiju, prenosi AFP.