Brazilski predsjednik Luiz Inasio Lula da Silva osudio je rusko kršenje teritorijalnog integriteta Ukrajine i ponovno pozvao na posredovanje za okončanje rata, mirovnu inicijativu koju je kritikovala ukrajinska vlada.
Govoreći na ručku s rumunjskim predsjednikom Klausom Johanisom (Iohannis), Lula je rekao da se grupa neutralnih država mora okupiti kako bi pomogla u uspostavljanju mira između Rusije i Ukrajine. Njegovi su komentari uslijedili nakon što je izazvao buru među zapadnim saveznicima izjavivši tokom vikenda da produžuju rat isporukom oružje Ukrajini.
Glasnogovornik Bijele kuće optužio je Lulu za "papagajsko ponavljanje ruske i kineske propagande bez sagledavanja činjenica". A u utorak je Bijela kuća rekla da Lulin "ton nije bio neutralan".
Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov posjetio je u ponedjeljak Lulu u Braziliji i zahvalio mu na mirovnim naporima, rekavši da Brazil i Rusija dijele poglede na sukob u Ukrajini koji traje već godinu dana.
Poziv na pregovore
Lula se prezentirao kao mirovni posrednik za okončanje rata koji je započeo kada je Rusija izvršila invaziju na susjednu zemlju u februaru 2022. Njegov prijedlog, temeljen na brazilskoj tradiciji neintervencije i neutralnosti, poziva da grupa država koje nisu uključene u rat nagovore Rusiju i Ukrajinu na pregovore.
Ukrajina je kritikovala Lulin prijedlog jer na isti način tretira "žrtvu i agresora" te je u utorak pozvala brazilskog predsjednika u ratom razorenu zemlju kako bi lično vidio posljedice ruske invazije.
Glasnogovornik ukrajinskog ministarstva vanjskih poslova Oleg Nikolenko rekao je da Ukrajina sa zanimanjem prati Luline napore da pronađe rješenje za rat. No odbacio je mišljenje koje je Lula iznio tokom vikenda da zemlje koje naoružavaju Kijev produžuju rat.
Podrška Makrona
Od zapadnih zemalja do sada je jedino francuski predsjednik Emanuel Makron (Emmanuel Macron) pozdravio Lulinu mirovnu inicijativu.
Lula je rekao da bi Rusija trebala vratiti teritorij na koji je izvršila invaziju prošle godine, ali je sugerisao da bi Ukrajina mogla žrtvovati Krim, koji su okupirale ruske snage 2014., što je prijedlog koji ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski odbija.
Zelenski je pozvao svjetske čelnike da usvoje njegov mirovni plan u 10 tačaka koji, osim što poziva na povlačenje ruskih snaga i prekid neprijateljstava, predlaže vraćanje izvornih granica Ukrajine s Rusijom.