Predsjednik SAD Abraham Linkoln (Lincoln) na današnji dan 1865. godine smrtno je ranjen u atentatu, samo nekoliko dana po završetku četverogodišnjeg građanskog rata u kojem su snage sjevernih saveznih država (Unija ili Sjever), koje je on predvodio, pobijedile južne robovlasničke države (Konfederacija ili Jug).
Na Linkolna je u loži vašingtonskog pozorišta "Ford Tietr", navodno, pucao umno poremećeni glumac, pristalica poraženih južnjaka Džon Vilkis But (John Wilkes Booth). Linkoln je sljedećeg jutra podlegao povredama, a istragom je utvrđeno da su Buta potplatili bogataši s američkog juga.
Direktor Kraljevske muzičke akademije
Njemački kompozitor Georg Fridrih Hendl (Friedrich Handel), umro je 14. aprila 1759. u Londonu. Uz svog savremenika Johana Sebastijana Baha najistaknutiji je predstavnik baroka u muzici. Skoro cijelu karijeru proveo je u Londonu kao direktor Kraljevske muzičke akademije.
Hendl je komponovao opere, orkestarske svite i oratorije, koje je monumentalni vokalno-orkestarski oblik izdvojio iz crkvene muzike. Najpoznatije Hendlove opere su "Julije Cezar" i "Aleksandar“, orkestarske svite "Muzika na vodi" i "Muzika za vatromet", a oratorij "Mesija" se smatra njegovim najboljim muzičkim djelom.
Izumitelj sata s klatnom
Na današnji dan, 1629., u Hagu je rođen holandski matematičar, fizičar i astronom Kristijan Hajgens (Christian Huygens), jedan od najvećih svjetskih naučnika svih vremena. Tvrdio je da je svjetlost sastavljena od talasa, što se u fizici naziva Hajgensov princip. Otkrio je prsten oko Saturna i njegov mjesec Titan. Prvu knjigu o teoriji vjerovatnoće napisao je 1657. godine.
Hajgens je, ipak, najpoznatiji kao izumitelj sata s klatnom, otkrićem koje je bilo prekretnica u mjerenju vremena. Sat s klatnom bio je najtačniji mjerač vremena skoro 300 godina. Godine 1666., Hajgens se preselio u Pariz, gdje je radio u Francuskoj akademiji nauka pod zaštitom kralja Luja XIV. Koristeći Parisku opservatoriju, koja je izgrađena 1672. godine, vršio je astronomska posmatranja.
Inspiracija feminističkog pokreta
Najveća francuska filozofkinja, feministkinja i književnica Simon de Bovoar (Simone de Beauvoir), životna saputnica također velikog francuskog filozofa i književnika Žan-Pola Sartra (Jean-Paul Sartre), umra je 14. aprila 1986. godine.
U dobi od 21 godine postala je najmlađa osoba i deveta žena u historiji Francuske s položenim državnim ispitom iz područja filozofije. U godinama nakon Drugog svjetskog rata postaje radikalna filozofkinja, razotkriva patrijarhalnu osnovu teorija u biologiji, psihoanalizi i historijskom materijalizmu.
Proučavala je rodne uloge i postavila slobodu, pravo na samoodređenje i jednakost kao osnove svih vrijednosti, o čemu je pisala u knjizi "Drugi spol", koju je objavila 1949. godine, a koja je bila inspiracija feminističkog pokreta.