Kijevska infrastruktura mogla bi se svake sekunde urušiti dok sporadični ruski raketni napadi i ledene zimske temperature sve više pritišću lokalne vlasti, rekao je gradonačelnik ukrajinskog glavnog grada u ponedjeljak.
Gradonačelnik Kijeva Vitalij Kličko i njegov brat Vladimir rekli su za Reuters da zapadni saveznici moraju ubrzati slanje protuzračnih sistema odbrane sposobnih za obaranje ruskih raketa.
Ključna infrastruktura
Kijev optužuje Moskvu da gađa civile i ključnu infrastrukturu, čime ugrožava opskrbu električnom energijom, vodom i grijanjem.
- Ne govorimo o kolapsu, ali mogao bi se dogoditi svake sekunde (jer) ruske rakete mogu uništiti našu važnu infrastrukturu u Kijevu - rekao je Vitalij, dodavši da energetski deficit u glavnom gradu trenutno iznosi 30 posto.
- Trenutno je u Ukrajini poprilično hladno te je život bez električne energije i grijanja gotovo nemoguć. Situacija je kritična. Borimo se kako bismo preživjeli - rekao je Kličko na marginama godišnjeg Svjetskog ekonomskog foruma (WEF) u Davosu.
Bivši svjetski prvaci u teškoj kategoriji u boksu, braća Vitalij i Vladimir, dio su šire poslovne i političke ukrajinske delegacije na samitu WEF-a.
- Važno je ne oklijevati dostaviti nam oružje koje nam je toliko potrebno, već ga dostaviti što prije, to bolje. Inače ćemo nastaviti gubiti našu infrastrukturu i, najvažnije, naše najbolje ljude - rekao je Vladimir, dodavši da očekuju eskalaciju na sjeveru Ukrajine iz smjera Bjelorusije.
Oporavak i rekonstrukcija zemlje
Dio centralnih napora ukrajinske delegacije u Davosu će biti postavljanje temelja za buduću rekonstrukciju i procjena interesa za investiranje u oporavak zemlje.
- Danas govorimo o ratu i okončanju ovog besmislenog rata, no moramo razmišljati o danu poslije sutra - dodao je Vitalij.
Beata Javorcik, glavna ekonomistkinja Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD), rekla je da je najviši međunarodni prioritet pomoći Ukrajini da izdrži zimu, a da joj pritom što veći dio ekonomije ostane netaknut.
- Izazov je takav da čak i ako je vojno djelovanje ograničeno geografski, uništenje infrastrukture otežava funkcioniranje poslovnih aktivnosti - kazala je Javorcik za Reuters.
EBRD, koji je prošle godine uložio otprilike 1,7 milijardi eura u energetiku, transport i drugu ključnu infrastrukturu u zemlji, procijenio je da se ukrajinska domaća ekonomija prošle godine smanjila za skoro trećinu.
Javorcik je rekla da bi nastavak rata, uz niske trenutne izglede za mir, značio da će razvojna banka vjerovatno revidirati svoje prvotno predviđanje o rastu od osam posto za 2023.