Twitterovo Vijeće za povjerenje i sigurnost, sastavljeno od gotovo stotinu nezavisnih organizacija za građanska i ljudska prava, raspušteno je u ponedjeljak navečer i to samo nekoliko sati prije nego što se trebalo sastati s predstavnicima kompanije, javlja britanski The Guardian.
Raspušteno Vijeće nastalo je 2016. godine i bavilo se problematikom govora mržnje, iskorištavanja djece, samoubistvima i ostalim problemima na platformi.
- Naš rad na tome da Twitter učinimo sigurnim i informativnim mjestom nastavit će se još brže i agresivnije. U tome kako postići taj cilj i dalje ćemo pozdravljati Vaše ideje - piše u e-mailu koji je Twitter poslao članovima Vijeća pri ukidanju tijela.
Raspuštanje ovog tijela nastavak je previranja u tvrtki otkad ju je preuzeo južnoafrički milijarder Elon Mask. Američki i britanski mediji pišu i da je nekadašnji vodeći Twitterov dužnosnik za sigurnost, Yoel Roth, morao napustiti svoj dom zbog napada, među kojima je navodno i onaj Elona Maska. Dok je bio zaposlen u Twitteru Roth se brinuo o tome koje bi objave trebalo ukloniti i koje profile suspendirati.
On se, naime, našao u središtu pozornosti nakon što je Musk objavio takozvane „Twitter datoteke” - niz internih dokumenata koje je biznismen podijelio i širio na platformi preko novinara. Sadržavale su, među ostalima, različite informacije o tome kako se Rot sastajao s FBI-jem zbog izbora 2020. te o tome da je Twitter brisao objave o poslovnim eskapadama Hantera Bajdena, sina američkog predsjednika Džoa Bajdena, u Ukrajini.
Mask na Twitteru kritizirao Rota i zbog njegovog akademskog članka o djeci i seksualnosti, a američki mediji tvrde da je vlasnik firme taj tekst pogrešno interpretirao.
Ukidanje Vijeća za povjerenje i sigurnost nije prvi poduzetnikov rez u njegovoj novoj kompaniji: otpustio je ranije zaposlenike koji su ga kritizirali i smanjio utjecaj odjela koji je nadzirao online uznemiravanje. Sam Elon Mask često na Twitteru poseže za ličnim napadima, a osim Rota na svojem profilu pozvao je i na krivični progon najvišeg američkog funkcionera za zdravstvo, Entonija Faučija (Anthonyja Faucija).
Taj postupak osudili su u Bijeloj kući.
- Ti komentari su odvratni i nemaju veze sa stvarnošću – poručila je Karin Žan-Pjer (Karine Jean-Pierre) iz PR službe američkog predsjednika. Inače, Faučiju kritičari u SAD-u zamjeraju mjere kojima se borio protiv koronavirusa, poput nošenja maski, socijalnog distanciranja i cijepljenja.