PROTESTI AKTIVISTA

Kontroverzni poziv saudijskom princu na sahranu kraljice Elizabete II

Portparol ambasade Saudijske Arabije u Londonu potvrdio je da će princ ovog vikenda doći u glavni grad Velike Britanije

Muhamed Bin Salman i kraljica Elizabeta II. Agencije

H. J. I.

18.9.2022

Poziv Velike Britanije prestolonasljedniku i de fakto vladaru Saudijske Arabije Muhamedu Bin Salmanu da prisustvuje kraljicinoj sahrani izazvao je proteste aktivista za ljudska prava, smatrajući da se time vrijeđa uspomena na kraljicu.

U izvještaju američke obavještajne službe sa kojeg je administracija predsjednika Džoa Bajdena (Joe Biden) skinula oznaku tajnosti navodi se da je princ odobrio planove da se Džamal Kašogi, novinar koji je živio u izgnanstvu, uhvati ili ubije.

Kašogi je ubijen dok je bio u posjeti konzulatu Saudijske Arabije u Istanbulu. Bio je poznat kao kritičar saudijskih vlasti.


Još nije poznato hoće li prisustvovati sahrani

Saudijski prestolonasljednik i njegova vlada su demantovali navode iz izvještaja, ali na Zapadu ga vide kao pariju i do sada nije bio u Britaniji.

Portparol ambasade Saudijske Arabije u Londonu potvrdio je da će princ ovog vikenda doći u glavni grad Velike Britanije. Još nije poznato da li će prisustvovati sahrani kraljice Elizabete II.

Hatidže Čengiz, Kašogijeva vjerenica, kaže da se ovim pozivom vrijeđa uspomena na kraljicu. Pozvala je nadležne da ga uhapse po dolasku u London, iako sumnja da će se tako nešto dogoditi.

Kampanja protiv trgovine oružjem (Campaign Against the Arms Trade), organizacija sa sjedištem u Velikoj Britaniji, optužila je Saudijsku Arabiju i druge zalivske monarhije da koriste kraljicinu smrt da se "operu" zbog negativnih izvještaja o stanju ljudskih prava.

Grupa procjenjuje da je Britanija od početka rata u Jemenu prodala prosaudijskoj koaliciji oružje u vrijednosti od oko 265 milijardi eura.


Dugogodišnje zatvorske kazne

Dolaskom Muhameda bin Salmana na vlast 2017. ukinuto je i ono malo političke slobode koja je postojala. Kritičarima vlasti izrečene su dugogodišnje zatvorske kazne, pa čak i za kritičku objavu na društvenim mrežama.

Paradoksalno, to se poklopilo sa odlukom princa da se društvo otvori. Kina i javna zabava, dugo zabranjeni u Kraljevini jer su smatrani "neislamskim", ponovo su otvoreni.

Žene mogu biti za volanom, a država je bila i domaćin mnogim međunarodnim sportskim i muzičkim događajima, pa je tako i poznati di-džej Dejvid Geta održao koncert.

Saudijska Arabija, ostaje nepokolebljiv britanski saveznik u Zalivu, iako je žestoko kritikuju za kršenje ljudskih prava. Zapad u njoj vidi bedem u zaustavljanju širenja iranske agresije.

Kupuje zapadno oružje, zapošljava hiljade protjeranih radnika, organizuje godišnje hodačašće hadž, pomaže u stabilizaciji cijene nafte, što djelimično objašnjava zašto su međunarodne kritike upućene saudijskom princu utišane u potpunosti.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.