Poštovaoci britanske kraljevske porodice rado ponavljaju kako je ona golema turistička atrakcija, od koje Velika Britanija ima i finansijske koristi.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Britanska turistička agencija izvijestila je da kraljevska porodica generira blizu 500 milijuna funti svake godine u prihodu od turizma, privlačeći posjetitelje na historijska kraljevska mjesta kao što su Tower of London, dvorac Vindsor i Bakingemska palača.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Kraljevska porodica kao turistička atrakcija
Agencija za turizam navodi da je od 30 miliona stranih posjetitelja koji su došli u Britaniju 2010. godine njih 5.8 miliona posjetilo dvorac. U međuvremenu je broj posjetitelja i prihoda samo rastao.
No, Francuska nema više monarhiju, ali i dalje odlično zarađuje na turističkim atrakcijama poput Versalja i Luvra, bivših kraljevskih dvoraca. Nije baš uvjerljivo tvrditi da niko više neće posjetiti Bakingemsku palaču ako u njoj ne bude stanovao britanski monarh.
Šta je Sovereign Grant?
Također, britanska kraljevska porodica je prilično skupa za građane Velike Britanije. Rojalistički luksuz nije jeftin.
Kraljevska porodica svake godine dobiva novac preko Sovereign Granta, pravila o dotaciji iz budžeta.
- Budući da Ujedinjeno Kraljevstvo nema kodificirani ustav, uloga Monarhije definirana je konvencijom, nepravnim, ali ipak obvezujućim pravilom - navodi se u Sovereign Grantu, koji "finansijski podupiru porezni obveznici Ujedinjenog Kraljevstva".
Troškovi održavanja kraljevske porodice rastu posljednjih godina, uz dramatična povećanja zabilježena 2019. i 2021.
Najnoviji obračuni pokazuju da je monarhija koštala Britance čak 87.5 miliona funti 2021. Prije osam godina taj iznos je bio 35.7 miliona funti. Monarhija je više od dvostruko poskupila.
Skupo renoviranje Bakingemske palače
Jedan od glavnih čimbenika koji uzrokuje rastuće troškove posljednjih godina su troškovi potrebni za finansiranje radova na obnovi Bakingemske palače. Električni, grijaći i vodovodni sistemi kraljevske rezidencije datiraju iz 1950-ih i hitno im je potrebna zamjena. Kao dio 10-godišnjeg plana obnove, ožičenje i cjevovod bit će zamijenjeni, dok će se azbest ukloniti iz zgrade. Ugradit će se i novi liftovi za pomoć posjetiteljima s invaliditetom.
Vrijednost godišnje dotacije koju dobija kraljevska porodica jednaka je 15 posto neto prihoda na računu Crown Estatea za finansijsku godinu. Crown Estate su zemljišta koja i danas kontrolira britanska kruna, ostaci feudalnog doba koji im omogućavaju velike dodatne prihode.
Vojvodstva Lankaster i Kornval su pak posebni entiteti krune koji posjeduju zemlju i drugu imovinu radi stvaranja prihoda za britanskog suverena, sada kralja Čarlsa III, i monarhovog najstarijeg sina (ako je sljedeći u redu za prijestolje). Prihodi od Vojvodstva Lankaster prezentiraju se suverenu svake godine i čine dio novca za službene i privatne troškove monarha.
Kruna je najveći zemljoposjednik i oslobođena plaćanja poreza
Kruna je de facto najveći zemljoposjednik u državi, a ne plaća nikakve poreze.
Godine 2012. Sunday Times procijenio je bogatstvo pokojne Elizabete II na 310 miliona funti, a te je godine kraljica ušla u knjigu Ginisovih rekorda kao najbogatija kraljica. Ima i procjena koje britanskoj kruni, ne osobi koja ju nosi, daju kontrolu nad milijardama funti.
Kruna je zakonski oslobođena plaćanja poreza jer se na nju ne odnose određeni akti parlamenta. Krunska tijela kao što je Vojvodstvo Lankaster ne podliježu zakonima koji se tiču poreza na dohodak, poreza na kapitalnu dobit ili poreza na nasljedstvo. Nadalje, suveren nema zakonsku obvezu plaćanja takvih poreza.
U svakom slučaju, britanska kraljevska porodica i održavanje monarhije itekako koštaju građane Velike Britanije. Oni su, po svemu sudeći, spremni i dalje nastaviti plaćati raskošni život Vindsorovih.