BioNTech, Moderna i Johnson&Johnson rade na vakcinama koje bi specifično ciljale omikron, ako se pokaže da postojeća nisu učinkovita protiv te nove varijante koronavirusa, objavile su te kompanije u ponedjeljak.
PANDEMIJA
Ostali proizvođači su počeli raditi na vakcini protiv nove varijante koronavirusa
Kompanije su počele raditi na novim vakcinama protiv omikron varijante koronavirusa. Ilustracija
BioNTech, Moderna i Johnson&Johnson rade na vakcinama koje bi specifično ciljale omikron, ako se pokaže da postojeća nisu učinkovita protiv te nove varijante koronavirusa, objavile su te kompanije u ponedjeljak.
Pojava nove varijante pokenula je globalni odgovor, jer u strahu da bi se mogla brže širiti čak i među cijepljenima vlade uvode zabrane putovanja i druge mjere, prenose agencije.
BioNTech je objavio da je počeo raditi na vakcini za omikron zajedno s partnerom Pfizerom.
Johnson&Johnson također analizira učinovitost svoje vakcine protiv omikrona, istovremeno radeći na specifičnoj vakcini za tu varijantu.
- Počeli smo raditi na osmišljavanju i razvoju nove vakcine za omikron i ako zatreba brzo ćemo krenuti u klinička ispitivanja - rekao je Matai Mamen (Mathai Mammen), direktor razvoja u toj farmaceutskoj kompaniji.
Moderni će možda trebati mjeseci da počne isporučivati vakcinu koje djeluje protiv varijante omikron, rekao je izvršni direktor Stefan Bancel (Stephane) za CNBC, dok je Rusija uvjerena da je Sputnjik V učinkovit protiv nove varijante, a u protivnom je spremna proizvesti stotine miliona buster doza.
Bancel je u intervjuu za CNBC rekao da zasad nije poznata učinkovitost vakcine protiv te varijante i da bi se više trebalo znati za otprilike dvije sedmice.
Moderna je u petak objavila da radi na prilagođavanju cjepiva novoj varijanti te da testira veću dozu postojeće buster doze i proučava verzije cjepiva za zaštitu od više varijanti.
Rusija je u ponedjeljak objavila da će, bude li potrebno, biti spremna ponuditi buster doze za zaštitu protiv omikrona, no Kremlj je naveo da je nervozna reakcija tržišta na novi soj emocionalne naravi i da se ne temelji na naučnim podacima.
Rusija je prošle godine brzo razvila vakcinu Sputnjik V u dvije doze, a nakon toga i jednokratnu vakcinu Sputnjik Light. Tvrde da su oba cjepiva pokazala visoku učinkovitost u ispitivanjima, ali još uvijek čekaju odobrenje WHO-a.
Rusija je navela da će vakcine, koje je razvio Institut Gamaleya, vjerojatno biti učinkovito protiv omikrona, a u protivnom je spremna proizvesti stotine milijuna booster doza.
- Institut Gamaleya vjeruje da će Sputnjik V i Light neutralizirati omikron jer su najučinkovitiji protiv drugih mutacija - rekao je Kiril Dmitriev, šef ruskog fonda za izravna ulaganja (RDIF) koji je zadužen za izvoz vakcina u inostranstvo.
- Ako modifikacija bude potrebna, što je malo vjerovatno, osigurat ćemo nekoliko stotina milijuna buster doza Sputnjika protiv omikrona do 20. januara 2022. - napisao je Dmitriev na službenom Twitter profilu Sputnjika V.
BILO JE NAPETO U SRBIJI
PO NALOGU TUŽILAŠTVA BIH
"AVAZ" SAZNAJE