Mnogi ljudi imaju prekomjernu težinu, milioni su gladni, jedna trećina hrane se troši uzalud, a način na koji svijet proizvodi, prerađuje i konzumira hranu stvara trećinu emisije stakleničkih plinova, rekao je generalni sekretar UN-a Antonio Gutereš (Guterres) na prvom globalnom samitu o budućnosti hrane.
Cilj samita je postići napredak u ostvarivanju 17 ciljeva održivog razvoja, koje su Ujedinjeni narodi 2015. izradili kao opsežan popis zadataka koji uključuje okončanje gladi i siromaštva, postizanje ravnopravnosti spolova i poduzimanje mjera protiv klimatskih promjena.
Gutereš je na samitu koji je održan zbog pandemije koronavirusa na marginama godišnje Generalne skupštine UN-a rekao da sistemi hrane trebaju podržavati zdravlje i dobrobit svih ljudi, štititi planetu i podržavati prosperitet, prenosi Reuters.
- Kao globalna zajednica, moramo promijeniti svoj pristup poljoprivrednim subvencijama i podršci zapošljavanja radnika. I moramo ponovo razmisliti o tome kako vidimo i cijenimo hranu, ne samo kao robu kojom se trguje, već kao pravo koje svaka osoba ima – rekao je on.
Nakon što su gotovo pet godina ostali gotovo nepromijenjeni, glad i pothranjenost u svijetu prošle su godine porasli, a najveći je porast vjerovatno uzrokovan pandemijom, prema izvještaju UN -a.
Na međunarodnim tržištima svjetske cijene hrane porasle su u junu za 33,9 posto na godišnjoj razini, prema indeksu cijena UN-ove agencije za hranu.