Brojni svjetski mediji posvetili su značajan prostor obilježavanju 22. godišnjice genocida u Srebrenici.
Mediji pišu da je danas u Memorijalnom centru u Potočarima konačan smiraj našlo 19 žrtava genocida.
PODSJETILI NA ZLOČINE
Ubistva u Srebrenici desila su se na kraju rata u Bosni, a koji je uslijedio nakon raspada Jugoslavije, podsjetio je ABC News
Svjetski mediji o genocidu u Srebrenici. Printscreen
Brojni svjetski mediji posvetili su značajan prostor obilježavanju 22. godišnjice genocida u Srebrenici.
Mediji pišu da je danas u Memorijalnom centru u Potočarima konačan smiraj našlo 19 žrtava genocida.
Mediji u Nozozemskoj. Printscreen
- Nekoliko hiljada ljudi prisustvovalo je dženazi u Memorijalnom centru Potočari u blizini Srebrenice, gdje je do sada ukopano 6.671 žrtva genocida, uključujući 435 maloiljetnika - navodi agencije AFP, čiju su vijest preuzele brojne medijske kuće.
Mediji donose i brojne ispovijesti. Printscreen
- U julu 1995. godine, pet mjeseci prije kraja rata u BiH, snage bosanskih Srba ubile su više od 8.000 muškaraca i dječaka, bosanskih Muslimana na području Srebrenice - navode nizozemski mediji.
ABC News. Printscreen
- Pokopat ću lobanju svog brata, a ni ona nije kompletna - rekao je Azir Osmanović novinarima malo prije ukopa posmrtnih ostataka svog brata Azmira, koji je imao 16 godina u julu 1995. godine - navodi AFP.
Vijesti agencije AFP prenijeli su brojni mediji. Printscreen
- Ubistva u Srebrenici desila su se na kraju rata u Bosni, a koji je uslijedio nakon raspada Jugoslavije, oslobodivši nacionalističke strasti i teritorijalne ambicije koje su bosanski Srbi postavili pred druge dvije etničke grupe u zemlji - Hrvate i Bošnjake - navodi ABC News.
RTE podsjeća također na zločin u Srebrenici. Printscreen
- Ratni politički lider bosanskih Srba Radovan Karadžić i njegov vojni zapovjednik Ratko Mladić osuđeni su za genocid u Srebrenici od strane posebnog Međunarodnog suda za ratne zločine u Hagu. Sve u svemu, tribunal i sudovi na Balkanu osudili su blizu 50 ratnih zvaničnika bosanskih Srba na više od 700 godina zatvora zbog ubistava u Srebrenici - navodi ABC News.
Euronews. Printscreen
Euronews kao i prethodnih godina i ove donosi priču o obilježavanju genocida u Srebrenici.
- Kovčezi s posmrtnim ostacima 19 Bošnjaka zaklanih u Srebrenici bit će ponovno sahranjeni u nedjelju, na 26. godišnjicu njihove smrti - navodi Euronews, podsjećajući da se radi o najvećem zločinu na prostoru Evrope nakon Drugog svjetskog rata.
France24. Printscreen
Jedno od tijela pripada nećaku Rahime Halilović, koji se vratio u Srebrenicu da ga sahrani.
- Jecajući, ispričala je kada ga je zadnji put vidjela: "Kada je Srebrenica pala, on je pokušao pobjeći kroz šumu sa svojim bratom i mojim mužem. Nikad se nisu vratili - kazala je Halilović, prenosi Euronews.
VJENČANJE BILO U PRIŠTINI
RAZMISLITE DETALJNIJE
TRAGEDIJA U GRADAČCU
KOS-OVSKE RATNE PODVALE