Osam godina zatvora zahtijeva vatikanski državni tužilac Alesandro Didi (Alessandro Diddi) za bivšeg predsjednika Zavoda za religijska djela (IOR), to jest „vatikanske banke“, Angela Kaloiu (Caloiu) (81), i isto toliko za advokata Gabriela Luiza (Liuzzo), te šest godina za Liuzovog sina Lamberta. Didi zahtijeva da se prvom dvojcu konfisciraju i 32 miliona eura koje im je Vatikan već zaplijenio s njihovih računa u IOR-u, te još dodatnih 25 miliona eura - prenosi Jutarnji list.
Na tih ukupno 57 miliona eura tužilac procjenjuje ukupnu štetu koju su Kaloia i Liuzo otac nanijeli imetku Države Vatikanskoga Grada odnosno Svete Stolice pronevjerom, recikliranjem i samorecikliranjem (to jest pranjem) novca. Liuzo mlađi nije optužen za pronevjeru.
To je prvi put da Država Vatikanskoga Grada sudi za ekonomsko kazneno djelo. Zahtijevane zatvorske kazne su najviše u posljednjih 30 godina, otkad potpisani novinar izvješćuje iz Rima i Vatikana.
Optužba navodi da su Kaloia i advokat Liuzo sami sebi daleko ispod cijene prodavali luksuzne stanove u IOR-ovom vlasništvu, od kojih neke u strogim centrima Rima odnosno Milana. To nisu činili izravno, nego složenim operacijama prodaja i preprodaja preko „kineskih kutija“ ad hoc poduzeća u Luksemburgu i drugim poreznim rajevima, sve dok se nakon više desetina prijelaza iz ruke u ruku navodno neutralnih vlasnika nisu skrasile u njihovom vlasništvu.
Presudu je predsjednik vatikanskoga Državnog sudišta Đuzepe Pignatone (Giuseppe Pignatone) najavio za 21. januar sljedeće godine.
U međuvremenu je Sveta Stolica - oparena skandalima - ovih dana provela neke reforme i najavila nove. Na primjer, fondovi kojima je dosad raspolagalo papinsko Državno tajništvo - piše Jutarnji list.