Političar nazvan po Adolfu Hitleru osvojio je mjesto u parlamentu na namibijskim izborima - ali kaže da ne pokoriti svijet, prenosi Daily Mail.
Adolf Hitler Uunona izabran je s 85 posto glasova u bivšoj njemačkoj koloniji, gdje niz ulica, mjesta i ljudi još uvijek nose njemačka imena.
Nakon što je osvojio mjesto na listi vladajuće stranke SWAPO - koja Namibijom vlada od osamostaljenja od apartheida Južne Afrike 1990. godine - političar je za Bild rekao da "nema nikakve veze s" nacističkom ideologijom.
Otac me nazvao po tom čovjeku. Vjerojatno nije razumio za što se zalaže Adolf Hitler ', rekao je njegov imenjak.
'Kao dijete vidio sam ga kao sasvim normalno ime. Tek kao tinejdžer shvatio sam da je taj čovjek želio osvojiti cijeli svijet. '
Političar je rekao da ga supruga zove Adolf, dodajući da se obično predstavlja kao Adolf Uunone, ali da je bilo 'prekasno' da službeno promijeni ime.
'Činjenica da imam ovo ime ne znači da želim osvojiti Oshanu', rekao je, misleći na regiju u kojoj je pobijedio na izborima. 'To ne znači da težim svjetskoj dominaciji.'
Uunona je na nedavnim izborima osvojio 1.196 glasova, u usporedbi s 213 za njegovog protivnika, čime je dobio mjesto u regionalnom vijeću.
Njegova stranka SWAPO osvojila je 57 posto glasova u cijeloj zemlji, što je nagli pad u odnosu na 83 posto koliko su uzeli na prethodnim regionalnim izborima 2015. godine.
Jednom poznata kao njemačka jugozapadna Afrika, Namibija je bila njemačka kolonija od 1884. godine sve dok carstvo nije lišeno posjeda nakon I. svjetskog rata.
Pravi Hitler će kasnije iskoristiti ponižavanje koje je Njemačka doživjela Versajskim ugovorom kao propagandno sredstvo za dobivanje podrške nacistima dvadesetih i tridesetih godina prošlog stoljeća.
Hitlerov genocid tokom Drugog svjetskog rata odavno je zasjenio njemačka zlodjela u Namibiji, ali pritisak za odštetu raste posljednjih godina.
Njemački su vojnici u krvavoj kampanji za suzbijanje lokalne pobune između 1904. i 1908. poklali oko 65.000 pripadnika plemena Hereroa i 10.000 pripadnika plemena Nama.
Prošle je godine jedan njemački ministar opisao masakr kao genocid tijekom posjeta afričkoj zemlji.
U toj zemlji i danas živi mala zajednica koja govori njemački, a Namibiju godišnje posjeti oko 120.000 Nijemaca.
Njemačka vlada kaže da ima "posebnu odgovornost" prema Namibiji "zbog zajedničke kolonijalne prošlosti dviju zemalja".