Astronomi su drugi put u historiji otkrili ponavljajući signal sa obrascem, odnosno tajanstveni brzi prodor radiotalasa koja se ponavlja u pravilnim razmacima, a da nije poznat njen izvor.
Jedna od najvažnijih karakteristika misterioznih signala iz dubokog svemira jeste to da su kratkotrajni i nepredvidivi. Obično se pojave iznenada na nekom dijelu neba i traju tek nekoliko milisekundi.
Međutim, ponavljajući radiotalasi, kada nije riječ samo o jednom intervalu već o više uzastopnih, vrlo su rijetki i posebno privlače pažnju nauke.
Ovi signali spadaju među najfascinantnije misterije u kosmosu. Izuzetno su snažni - neki oslobađaju više energije od 500 miliona zvijezda poput Sunca, a traju manje od treptaja oka.
Kako navode astronomi, još fascinantniji fenomen od ponavljajućih radio-talasa su oni koji se ponavljaju u pravilnim razmacima, svakih nekoliko dana ili mjeseci, kao da su usklađeni sa nekim nevidljivim svemirskim satom.
Prošle godine, naučnici su detektovali osam novih ponavljajućih signala, što znači da ih je ukupno do sada zabilježeno desetak.
Među njima, samo dva se ponavljaju u predvidivim razmacima.
Naučnici su ranije ove godine prvi put uočili takav radiosignal iz svemira. Primijetili su da se ponavlja svakih 16,35 dana. Ovaj neobičan prodor radio-talasa tokom četiri dana svakih sat vremena izbaci signal ili dva, a zatim je neaktivan sljedećih 12 dana, da bi potom ponovio ciklus.
Sada su astronomi uočili još jedan obrazac u drugom slučaju - ovdje se radio-signali pojavljuju tokom 90 dana, nakon čega slijedi miran period od 67 dana tokom kojeg nema signala. Ovaj se obrazac ponavlja svakih 157 dana, navode naučni portali.