Bivši američki državni sekretar Henri Kisindžer (Henry Kissinger) upozorio je da bi koronavirus mogao uzrokovati propast svjetske ekonomije, čiji će oporavak potrajati generacijama ako se ne poduzmu odgovarajuće mjere.
Kisindžer, koji je služio dvojici američkih predsjednika Niksonu i Fordu, napisao je tekst objavljen u "Wall Street Journalu", u kojem daje svoj oštar stav o tome da bi "neuspjeh mogao dovesti svijet na rub propasti."
Ovaj 96-godišnjak, koji je kontroverzan zbog svojih uloga u državnom udaru u Čileu 1973. ili u bombardiranju Kambodže tokom Vijetnamskog rata, kaže da je Bijela kuća napravila "solidan posao u izbjegavanju neposredne katastrofe", ali dodaje da američka vlada mora raditi dugotrajno učinkovito kako bi pobijedila opasnu bolest, ne samo da bi povratila povjerenje svih Amerikanaca nego i cijelog svijeta.
- Kad se završi pandemija koronavirusa, ustanovit će se da su institucije mnogih zemalja doživjele neuspjehe. Nije bitno hoće li ta ocjena biti objektivna ili ne. Idući korak je "izliječiti rane svjetske ekonomije".
Kisindžer podsjeća na finansijsku krizu 2008. godine te ističe da je trenutno stanje mnogo kompleksnije zbog toga što je virus utjecao na globalnom nivou, zatvorene su škole, restorani i prakticira se socijalna distanca.
Ističe da je potrebno razviti posebne programe koji će pomoći da se popravi šteta uzrokovana globalnim karantinom. Konačno, Kisindžer piše da treba zaštititi principe svjetskog liberalnog poretka te napominje da vlada treba insistirati na "sigurnosti, redu, ekonomskom blagostanju i pravdi."
- Pandemija je pokrenula anahronizam, oživljenje ozidanog grada iz doba u kojem prosperitet ovisi o globalnoj trgovini i kretanju ljudi. Svjetske demokratije moraju braniti i održavati svoje prosvjetiteljske vrijednosti. Globalno povlačenje iz ravnoteže moći s legitimitetom uzrokovat će raspad društvenog ugovora u zemlji i na međunarodnom nivou - zaključuje Kisindžer te dodaje da SAD moraju brzo raditi na pronalasku lijeka, založiti se za obnovu svjetske ekonomije i zaštititi "liberalni svjetski poredak".