Šefovi država ili vlada 28 članica Evropske unije usaglasili su se o uvjetima izlaska Velike Britanije (Brexit).
Kako je objavio i predsjednik Evropske komisije Žan-Klod Junker (Jean-Claude Juncker), dil je napravljen.
- Gdje ima volje, nađe se i dogovor. Imamo ga! Dil je postignut i izbalansiran je sporazum i za EU i za Veliku Britaniju. On je i svjedočanstvo da smo opredijeljeni da nađemo rješenje. Preporučujem Vijeću Evropske unije da podrži dil - napisao je Junker na Twitteru.
On je uz to objavio i tekst pisma koje su čelnici institucija EU uputili članovima Vijeća EU, koji čine prvi ljudi ovog bloka.
Da je dogovor postignut, britanskim medijima potvrdio je i Boris Džonson (Johnson), premijer Velike Britanije.
Najveća prepreka za postizanje dogovora o Brexitu, PDV, savladana je tako što će se u Sjevernoj Irskoj, kao dijelu Velike Britanije, primjenjivati Zakon o PDV-u Evropske unije.
Odgovornost za prikupljanje PDV-a i akciza je na vlastima Velike Britanije.
Dogovoren je i poseban status za određene vrste robe. Zvanični London dobio je ovlasti da može iskoristiti odredbe Zakona o PDV-u Irske, koji ima niže stope, te odobriti njihovu primjenu u Sjevernoj Irskoj.
Sve probleme koji se pojave tokom realizacije dogovora rješavat će zajednički komitet EU - Velika Britanija.
Lider opozicione Laburističke stranke Džeremi Korbin (Jeremy Cornbyn) odmah je objavio izjavu za javnost u kojoj je odbacio postignuti dogovor.
- Iz onoga što smo do sada uspjeli doznati, izgleda da je premijer napravio gori sporazum nego njegova prethodnica Tereza Mej (Theresa May), a koji je ogromnom većinom odbačen - napisao je Korbin.
Premijer Džonson prethodno je na Twitteru objavio da je sporazum postignut i poručio da se Britanija sada treba fokusirati na druge, veće probleme. Naveo je posebno zdravstvenu zaštitu i rast stope kriminala.
Mišel Barnije (Michel Barnier), šef pregovaračkog tima EU za Brexit, na posebnoj konferenciji za novinare iznio je neke detalje sporazuma.
Naveo je i da će prijelazni period trajati tokom naredne godine, s mogućnošću produženja za još godinu, da je u pitanju dobar kompromis i da cijeli dokument sadrži 64 stranice.
Odmah po potpisivanju, on je i objavljen.
I prema Barnijeu, najviše problema bilo je o statusu Sjeverne Irske. Iako će neki zakoni EU važiti na tom dijelu britanske teritorije, poput Zakona o PDV-u, Velika Britanija ostaje nadređena i ona sakuplja poreze, uključujući i PDV i akcize.
Šef pregovaračkog tima EU istakao je i da će sa svime već večeras upoznati članove Evropskog vijeća.
No, oni se neće izjašnjavati o ponuđenom dogovoru, već će prvo prepustiti Evropskom parlamentu da ga razmotri.
Istovremeno, prijedlog dogovora razmotrit će i oba doma britanskog parlamenta.
Nakon toga Evropsko vijeće razmotriti će sporazum o izlasku Velike Britanije iz Evropske unije.