Koliko god društvo imalo različito mišljenje o ženama u biznisu, činjenica je da žene čine dvije trećine radne snage u svijetu, a jedna desetina svjetskog dohotka je dohodak žena u biznisu. Žene na upravljačkim položajima pokazuju sposobnost da imaju viziju u kojem smjeru posao treba da ide, kao i moć uvažavanja i slušanja ostalih kolega.
U top-pet najvažnijih liderskih karakteristika, žene su imale bolje rezultate u čak četiri: vođenje primjerom, transparentnost komunikacije, priznavanje pogrešaka te buđenje najboljeg u ljudima.
Žene su prednost odnijele i u sljedećim kategorijama: podudaranje onoga što govore s onime što rade, poštivanje drugih kultura, prilagodba radu s ljudima različitih osobnosti, poštivanje korporativne kulture i tradicije te poduzimanje konkretnih koraka u očuvanju različitosti unutar kompanije.
Pravi lider u praksi radi više od ostalih kolega i odlučuje brzo, na način da prethodno analizira i razmatra svaku potencijalnu opciju. Ženski utjecaj ogleda se u njihovoj odlučnosti i spremnosti motiviranja ostalih kolega, kao i poticanja njihove kreativnosti kako bi njihov rad bio efikasniji.
Najutjecajnije liderke na svijetu pokazale su kako se uspješno upravlja kompanijama, organizacijama, a neke od njih i državom. Svake godine magazin "Forbes" objavljuje listu najutjecajnijih žena na svijetu.
Posljednjih nekoliko godina pozicija najutjecajnijih žena se sporo mijenjala, pa tako u vrhu imamo: Angelu Merkel, Terezu Mej (Theresa May), Kristin Lagarde (Christin), Meri Bara (Mary Barra), Abigejl Džonson (Abigail Johnson), Melindu Gejts (Gates), Dženet Jelen (Janet Yellen), Dilma Rusef (Rousseff), Opra Vinfri (Winfrey) i mnoge druge.
Godinama u vrhu
Važno je istaći njihovu poziciju kako bismo uvidjeli utjecaj koje one imaju kao i rezultate koje su ostvarile. U nastavku ćemo istaći top 5 najutjecajnijih liderki.
Interesantan je podatak da od 2004. godine, od kada "Forbes" radi na listi najutjecajnijih lidera i liderki svijeta, Angela Merkel je uvjerljivo na prvoj poziciji. Dokazala je da može održati i poboljšati državni sistem, kao i ekonomski rast i socijalnu stabilnost.