Neki komentatori smatraju da je Angela Merkel pred unijom mladih svoje stranke nastupila odlično. Tako, naprimjer, "Die Welt" piše da su pored nje mladi izgledali staro. Kancelarka Njemačke i predsjednica Kršćansko-demokratske stranke (CDU) je ovog vikenda održala govor u kojem je bilo samokritike, ali i ofanzivnih momenata - i za to je na kraju dobila ovacije. I to baš od Mlade unije (Junge Union), koja se prezentira konzervativnijom od matice i već duže oponira kancelarkinom kursu centra. Bilo je puno kritika, ali nije bilo nikakvog obračuna ili revolucije - bila je to pobjeda Angele Merkel na bodove.
Merkel zna postupati s kritikama na svoj račun. Još od 2005. je prati primjedba da nije dorasla zadaćama na najvišoj funkciji. Tokom idućih godina CDU je gubio na važnim pokrajinskim izborima, a i na saveznim je imao samo prosječne rezultate. I uz to, Merkel, međutim, nije dozvolila da je otjeraju s vlasti. U mnogim slučajevima je jednostavno čekala da gužva prođe. Na to ovih dana mnogi podsjećaju u Berlinu.
Svi znaju da svemu jednom dođe kraj. Pitanje je samo: kada? Merkel kaže da je izabrana za ovaj mandat, a on traje do 2021. godine. No, većina posmatrača smatra da će ona pristati da preda vlast nekom drugom i to možda već na pola mandata. Na kraju krajeva, važna je i njena ostavština. Krize, koje potresaju aktualnu vladajuću koaliciju, mnogima daju povoda za nagađanja da ona neće dugo izdržati. A kritike su sve glasnije.
Merkel nema nikakvog karizmatičnog nasljednika koji bi iza sebe mogao okupiti kritičare.
- Ako Merkel ne izdrži dugo, kršćanski demokrati će imati veliki problem - smatra politolog Volfgang Merkel (Wolfgang), koji s kancelarkom nije ni u kakvom srodstvu. Nema uvjerljive osobe koja bi je mogla naslijediti, ali i uz sve to, prijete nemiri. Jer, već sljedećeg vikenda bi se mogao podići orkan koji će i nju uskovitlati.
U Bavarskoj, gdje već desetljećima vlada CSU kao sestrinska stranka CDU-a, najavljuje se historijski poraz - jer je ta stranka uvijek imala apsolutnu većinu, a trenutno u anketama ima samo oko 35 posto glasova. Mnogi smatraju da je za to kriva politika Angele Merkel na saveznom nivou, kao i javne svađe unutar vladajuće koalicije u Berlinu, kao primjerice oko bivše šefa Službe za zaštitu ustavnog poretka Hansa - Georga Mazena (Hans - Georg Maasen). Sad vlada neka vrsta sporazumnog zatišja - nitko ne želi dolijevati ulje na vatru. Demoskopi kažu da su mnogi birači još neodlučni. U Njemačkoj, a posebno u CDU-u, važi ideal jedinstva. Politički sporovi u vlastitim redovima se smatraju kontraproduktivnim.