SAD su posljednjih godina na zapadni Balkan gledale izdaleka, misleći da Evropljani drže stvari pod kontrolom, što se pokazalo kao dobronamjerno zapostavljanje bez pozitivnih efekata, navedeno je u studiji Atlantskog vijeća, utjecajnog nevladinog instituta iz Vašingtona.
Posredan utjecaj
Iako Atlantsko vijeće nema nikakav zvanični utjecaj na američku vanjsku politiku, što je potvrđeno i iz Ambasade SAD u Beogradu, radi se o organizaciji čije se mišljenje čuje i uvažava i često ima posredan utjecaj na kreiranje politike.
U izvještaju se navodi da je potreban napor SAD u smislu povećanja vojnog prisustva, stvaranja novih partnerskih i savezničkih veza sa Srbijom, kao i stvaranja odnosa u regionu u kojima bi Vašington bio viđen kao pošteni posrednik koji će od partnera tražiti minimum standarda u dobrom upravljanju.
- Kroz verbalno uvjeravanje lokalnih faktora da ostaju posvećene postjugoslovenskim teritorijalnim rješenjima i demonstriranjem te posvećenosti vojnim prisustvom u regionu, SAD mogu dovesti do značajne promjene - navodi se u izvještaju.
Dodaje se da radikalni islam za sada nije pustio korijenje u BiH, ističući da je od 2012. godine sa zapadnog Balkana 950 pojedinaca otišlo u Siriju, što je, procentualno gledano, manje od radikalnih boraca iz Francuske.
Ruski čovjek
- Međutim, ne treba se previše radovati zato što se zbog teških teritorijalnih gubitaka Islamske države u Siriji i Iraku može očekivati povratak boraca, pa mjere pravnog gonjenja treba dopuniti i strategijama za pripreme na to. Teško je procijeniti potencijalnu terorističku prijetnju Balkanu, ali teroristički incidenti širom Evrope pokazali su da islamski ekstremizam nije ograničen samo na Bliski istok - navedeno je u izvještaju Atlantskog vijeća.
Dio izvještaja posvećen je i Miloradu Dodiku i Aleksandru Vučiću, predsjednicima RS i Srbije, u kojima se Dodik opisuje kao ruski čovjek s ciljem razvaljivanja BiH, dok je za Vučića istaknuto da je Zapadu obećao priznanje Kosova, ali da se istovremeno oslanjao na Rusiju, kako bi pokušao ishoditi koncesije.
- Narodi na Balkanu treba da napuste stare animozitete radi mira - rekao je Reks Tilerson (Rex Tillerson), američki državni sekretar, u predavanju u Centru "Woodrow Wilson".
- SAD vide u svijetu da postoji nova generacija Srba, Hrvata, Albanaca, Bošnjaka, Kosovara i drugih, koji će oprostiti prošlost iako je nikad ne mogu zaboraviti. SAD priznaju krhkost Balkana i nastavit će sarađivati s partnerima u EU kako bi doveli stabilnost, prosperitet i demokratiju u regionu. Narodima balkanskih zemalja poručujemo da napuste stare animozitete radi mira - poručio je Tilerson.