ALARMANTNO

Zabrinjavajući trend: U nekoliko dana dva suicida vješanjem u USK i maloljetnica spriječena u tome

Crveni alarm se treba uključiti kod institucija koje se bave mentalnim zdravljem i psihologa, kaže Beganović

Suicid. Screenshot

S. S.

jučer

Portparol MUP-a Unsko-sanskog kantona Adnan Beganović govorio je za portal "Avaza" o sve većem broju samoubistava.

Naime, u prethodnih nekoliko dana na području ovog kantona izvršena su dva suicida te je jedna maloljetna osoba planirala počiniti ovo djelo.

- Dana 11. novembra kolege iz Ministarstva unutrašnjih poslova FBiH, Odsjeka za privredni kriminal i računarske prevare su putem plavog telefona koji je aktivan na području BiH, koji je aktivan zbog maloljetničke delikvencije i žrtava nasilja u porodici, zaprimili su poziv jedne mlađe ženske osobe. Ona je saopćila da ima suicidalne namjere iz njoj poznatih razloga te je prekinula poziv. Radom na tom pozivu identifikovana je adresa s koje je poziv upućen. Trag je odveo u Veliku Kladušu. Pripadnici PS Velika Kladuša, zajedno s pripadnicima Centra za socijalni rad su došli na kućnu adresu osobe te su obavili razgovor s majkom maloljetnice - kazao je Beganović za "Avaz".

Dodao je da je riječ o djevojčici koja je anksiozna, to jeste ima zdravstvene probleme.

- Radi pomoći djevojčici i majki, njoj je ukazana pomoć od medicinskog osoblja. Oni će zajedno s Centrom za socijalni rad popratiti njeno stanje, kako ne bi došlo do onog najgoreg - istakao je.

Istakao je da je došlo do povećanja broja ovakvih slučajeva.

- Više lice se odlučuje na sami čin samoubistva, tako da smo u zadnja dva dana imali samoubistvo vješanjem na području Velike Kladuše i Ključa, gdje su muške odrasle osobe s upotrebom konopca oduzeli sebi život. Policijski službenici su samo mogli konstatovati smrtnu posljedicu bez da je bilo prisile ili nečega što bi moglo značiti provođenje kriminalističke istrage. Prošlu godinu smo zaključili sa 16 takvih slučajeva, od čega je veći dio muška populacija, a samoubistvo se vršilo vješanjem, upotrebom vatrenog oružja, utapanjem ili konzumiranjem određenih supstanci, odnosno trovanjem, dok sada za deset mjeseci imamo 13 slučajeva. Crveni alarm se treba uključiti kod institucija koje se bave mentalnim zdravljem i psihologa, koji bi trebali radi na prevenciji, jer policija radi po posljedicama. Treba prepoznati kada je osoba u problemima i kada ima takve namjere - zaključio je Beganović.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.