Dugogodišnja aktivistica u oblasti zaštite i promocije kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa Bosne i Hercegovine i bošnjačkog naroda, Mevlida Serdarević, preminula je u jutarnjim satima u Sarajevu u 82. godini života.
Rođena 1942. godine u Dubrovniku, Serdarević je osnovnu školu i gimnaziju završila u svom rodnom gradu, a 1966. diplomirala je na Pravnom fakultetu u Sarajevu. Veći dio svoje karijere provela je u Zavodu za zaštitu kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa Bosne i Hercegovine, gdje je radila na pravnoj zaštiti baštine.
Od 1998. do 2007. godine obavljala je funkciju direktora Muzeja Sarajeva, gdje je ostavila neizbrisiv trag. Njen rad bio je posebno usmjeren na očuvanje multietičnosti Sarajeva, promovirajući zajedništvo različitih vjerskih i etničkih skupina kroz stoljeća.
Mevlida je autorica monografije "Pravna zaštita kulturno-historijskog naslijeđa BiH", koja je postavila temelje za razumijevanje ovog važnog aspekta u zemlji. Također je napisala niz knjiga, uključujući "Priče i legende trebinjskih Bošnjaka" i "Priče i legende bošnjačkih porodica", čime je doprinijela istraživanju i očuvanju bošnjačke kulture i tradicije. Njena strast za kulturom očitovala se i u koautorstvu knjige "Bošnjačka kultura ponašanja" i "Dječiji bonton", kao i brojnim referatima i tekstovima o običajima bošnjačkih porodica.
Aktivno je sudjelovala u radu nekoliko nevladinih organizacija i bila članica Vijeća Kongresa bošnjačkih intelektualaca, gdje je vodila Savjet za historiju i promociju očuvanja kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa. Njena ustrajna borba za očuvanje materijalne i nematerijalne baštine Bosne i Hercegovine, posebice bošnjačkog naslijeđa, ostavila je dubok trag u zajednici.
- Svaki spomenik kulture odražava kulturu najmanje dva naroda - onog naroda koji ga je napravio i onog koji ga je čuvao i to sam govorila pred vojnicima tokom rata - često je isticala Mevlida Serdarević, podsjećajući nas na značaj zajedničkog naslijeđa.
Njen doprinos kulturi i naslijeđu će ostati zauvijek upamćen.