U poruci američke carine koja je tiho iscurila u ranim jutarnjim satima u subotu, niz brojeva je naveden kao izuzetak od carine od 125% na robu koja ulazi u zemlju iz Kine.
Kako piše u svojoj analizi ekonomski urednik BBC-a, šifra "8517.13.00.00" većini svijeta znači vrlo malo, no na američkoj carinskoj listi predstavlja pametne telefone.
Izuzeće od poreza
Uključivanje je značilo da je kineski izvoz broj jedan u Ameriku po vrijednosti prošle godine bio izuzet od uvoznih poreza, zajedno s drugim elektroničkim uređajima i komponentama, uključujući poluvodiče, solarne ćelije i memorijske kartice.
U kontekstu američkog ministra trgovine Hauarda Lutnika (Howarda Lutnicka) koji je prije samo nekoliko dana objavio da je dio svrhe eskalacije carina za Kinu vraćanje proizvodnje iPhonea u SAD, ovo je bio zapanjujući preokret.
SAD je sada iz carina isključio najveći pojedinačni kineski izvoz, i svakako najistaknutiju gotovu robu, bez da su to isprva javno objavili.
Vrijedno je razmotriti što bi se dogodilo da nije bilo ovog izuzeća.
Učinak carina od 125% na Appleov proizvodni pogon Zhengzou u istočnoj Kini počeo bi se pokazivati za najviše nekoliko tjedana u američkim Apple trgovinama. Bio bi to totemski "šok od naljepnica" za burno promicanje carina Bijele kuće, ističe se u analizi BBC-a.
Prema jednom Counterpointu, tvrtki za istraživanje globalnog tehnološkog tržišta, čak 80% Appleovih iPhonea namijenjenih prodaji u SAD-u proizvedeno je u Kini.
Procjenjuje se da su proizvodne marže tehnološkog diva između 40-60%. Uobičajene cijene iPhonea mogle su se približiti 2000 dolara. Druga opcija za Apple mogla je biti rasporediti trošak na sve njegove globalne cijene, ali bi li ostatak svijeta prihvatio plaćanje Trampove carine?
Vrlo javno ponovno određivanje cijena iPhonea je izbjegnuto, ali se ipak može dogoditi ako, kao što je Bijela kuća rekla, prethodno nametnute carine od 20% Kini vezane za moćni opioid fentanil ostanu na snazi.
Ključni igrač
Tim Kuk (Cook), izvršni direktor Applea, ovdje je ključni igrač. Može doći na sastanak i s američkim predsjednikom Donaldom Trampom i s kineskim predsjednikom Si Đinpingom (Xi Jingping). Nije čudno predviđanje sugerirati da bi, ako do njega dođe, bilo kakvom miru u američko-kineskom trgovinskom ratu mogao posredovati Kuk (Cook).
To se temelji na njegovoj dubokoj temeljnoj ulozi u povezivanju dvaju gospodarstava. Odabrao ga je Appleov suosnivač Stiv Džobs (Steve Jobs) zbog njegove nenadmašne stručnosti u logistici opskrbe točno na vrijeme.
Autor zloglasne jednadžbe
Sada se sve ovo odvija prilično brzo. Vikend izvještaji u američkom tisku tvrde da je trgovinski jastreb Bijele kuće Pit Navaro (Pete Navarro) također na strani američkog ministra financija Skota Besenta (Scotta Bessenta).
Navaro je bio autor zloglasne jednadžbe koja je postavila takozvane recipročne carinske stope proporcionalne veličini trgovinskog suficita zemlje sa SAD-om, nazivajući to "zbrojem svih varanja".
Besent sada vodi pregovore s trgovinskim partnerima koji žele izbjeći ponovnu primjenu tih stopa nakon 90-dnevne pauze.
Veliko je pitanje nakon 10 dana kaosa. Koji je poticaj drugim nacijama da ovdje mnogo ponude? Trampova administracija očito je prestrašena reakcijom tržišta obveznica na predsjednikove trgovinske planove i pitanjima oko statusa sigurnog utočišta američkog duga za ulagače.
U pokušaju da spriječi porast efektivnih kamatnih stopa na obveznice na 5%, SAD-u su potrebni poslovi veći od onih u zemljama sa suficitom.
Doista, široki raspon izuzeća ovog vikenda sam po sebi predstavlja nevjerojatan zaokret u odnosu na načelo utjelovljeno u ozloglašenoj tarifnoj shemi koju je Tramp održao u Rose Gardenu.
Nešto manje od četvrtine ukupnog kineskog izvoza sada je izuzeto od carine od 125%, prema Capital Economicsu.
Konzultantska kuća sugerira da postoje i drugi veliki dobitnici izuzeća, sa 64% izvoza u SAD iz Tajvana, 44% iz Malezije i nešto manje od 30% iz Vijetnama i Tajlanda koji su sada također izuzeti.
Univerzalna carina od 10% sada je prepuna izuzeća, a najveće izuzeće su za mnoge nacije s ogromnim trgovinskim viškovima u proizvodnji elektronike.
Nova tarifna jednadžba daje efektivni popust od univerzalnih 10% (kroz izuzeća) onima s najvećim viškovima. Primjerice, Tajvan ima 74 milijarde dolara suficita sa SAD-om, a Vijetnam 124 milijarde dolara.
To je upravo suprotno od zloglasne Navarove računice od prošlog tjedna. U 10 dana prešli smo put od "pljačkaša i pljačkaša" koji će biti najteže pogođeni do (osim Kine) onih s velikim viškovima koji će dobiti najveća izuzeća.
"Umjetnost opoziva"
U međuvremenu, saveznik kao što je Ujedinjeno Kraljevstvo koje prema američkim brojkama ima deficit od 12 milijardi dolara - tj. SAD prodaje više Ujedinjenom Kraljevstvu nego obrnuto, ima carinu od 25% na automobile, svoj najveći izvoz robe, uz broj dva, lijekove, u redu za slične naknade.
Bijela kuća je prešla put od jasnog sugeriranja da neće biti pregovora o osnovnim carinama od 10% do nuđenja izuzeća za same proizvode koji uzrokuju deficit koji je cjelokupna politika trebala riješiti.
Ovo je puno više od "veslanja nazad". Neki su ga prozvali "Umjetnost opoziva".
SAD sada pregovara s tržištima obveznica i samim sobom. Ostatak svijeta tek će vidjeti kako će se ovo sada odvijati, zaključuje se u analizi BBC-a.