Politička retorika iz RS, zaoštrena uoči i tokom usvajanja čitavog niza neustavnih zakona, kao da gubi na intenzitetu.
Od zabrane rada državnim institucijama, pa čak i hapšenjima njihovim službenicima, došli smo u fazu kada Tužilaštvo i SIPA BiH sve češće rade na teritoriji RS.
Usvojeni zakoni
Izostanak međunarodne, pa i podrške unutar same RS, osude i pritisak iz međunarodnih krugova, te stalna opasnost da budu uhapšeni, rezultirao je obratom u kojem zvaničnici ovog entiteta sada kolege u FBiH optužuju da oni, ustvari, žele otcijepiti FBiH od BiH, te sve češće pozivaju na dijalog. To je jučer ponovo učinio predsjednik RS Milorad Dodik, ponovo nudeći “zamrzavanje” usvojenih zakona, ako visoki predstavnik poništi izmjene zakona koje je nametnuo.
- Hoćemo da damo šansu dijalogu i dogovoru tri naroda. Na dogovor i sada pozivam. Kako se dogovorimo, tako će nama biti. Ne nekima drugima – kazao je Dodik u poruci koja je prije mjesec ili dva bila nezamisliva.
Kada je u pitanju Milorad Dodik, čovjek više ne zna ni čemu bi vjerovao, kaže politički analitičar Mladen Bubonjić.
- Nije više u pitanju dan, već Dodik jedno jutro kaže jedno, a popodne drugo. Ako imamo u vidu njegovu dosadašnju praksu, ne treba se prerano ponadati da tu ima neke volje za dijalogom. U pitanju je samo neka nova kupovina vremena, kalkulacija ili trgovina, kako bi izvukao neku korist ili isposlovao neke ustupke – dodaje Bubonjić.
On smatra da je evidentno da i Dodik shvata da se preračunao, posebno nakon skandala s protjerivanjem njemačke ministrice iz RS, te da se plaši šire odmazde. Osim toga, za razliku od prakse na koju je bio navikao, s druge strane niko ne pokazuje spremnost da s njim uopće razgovara, jer crvena linija je pređena, pa naš sagovornik smatra da više nema prostora da se, nakon što situaciju dovede do usijanja, pojavi kao spasilac.
Pad Dodika
- Same se stvari ipak neće rješavati, Zapad aktivnije neće učestvovati u provođenju zakona, odnosno hapšenju. Riješite svoje probleme sami kad je riječ o privođenju pravdi. Međutim, čisto sumnjam da će Zapad pustiti da se stvari tek tako razvijaju i intenzivirat će politički, diplomatski i finansijski pritisak – ističe Bubonjić, te dodaje da i nakon eventualnog pada Dodika BiH ostaje u istim problemima, koje je godinama gurala pod tepih, pa nije isključeno da se pojavi neki novi Dodik.
Nije više u pitanju dan, već Dodik jedno jutro kaže jedno, a popodne drugo.
Dodik je naišao na zid, pokušava se vratiti
Milorad Dodik suvereno vlada RS, a NSRS je njegov privjesak, pa na taj način generira glavne političke procese, smatra profesor Filozofskog fakulteta UNSA Salih Fočo.
Neprincipijelna politika EU, kaže Fočo, slična je onoj iz 90-ih godina, kada je BiH uveden embargo na oružje, a Evropa nas stalno gurala da pregovaramo sa stranom koja je bila naoružana. Tako je do sada, kada god bi dovodio u pitanje opstanak BiH i funkcioniranje njenih institucija, Dodik bio nagrađivan od EU, finansijski i na druge načine.
- Pojedine zemlje više ne mogu da trpe takvu sterilnu politiku EU, pa se pojedinačno odlučuju da podrže probosanske snage i one koji žele normalnu državu BiH. Tu prednjače Austrija i Njemačka i nadam se da će se dobar dio zemalja pridružiti. Dodik je sada svjestan da nije potrefio pravo vrijeme da učini to što je učinio, naišao je na zid i naravno da se pokušava vratiti nazad.
Međutim, ne smije se dopustiti da ponovo podlegnemo njegovim manipulacijama. Potrebna je zrela politička akcija koja će se voditi i putem međunarodnih kanala i na unutrašnjem planu i da sada iz ove krize Dodik izađe kao gubitnik – ističe Fočo.