ZBOG ŠTETNOSTI

Zastupnica u Parlamentu FBiH pokrenula inicijativu za zabranu prodaje energetskih napitaka maloljetnim licima

Sastojci koji su štetni u energetskim napitcima mogu uzrokovati aritmiju, nesanicu, mučninu, nervozu, dehidraciju i bolove u želucu

Suada Halilović. Press služba

A. O.

10.4.2025

3

Zastupnica u PD Parlamenta FBiH Suada Halilović danas je uputila inicijativu prema Vladi Federacije Bosne i Hercegovine, Federalnom ministarstvu pravde, Federalnom ministarstvu zdravstva i Federalnom ministarstvu trgovine da se krene u pripremu zakonskog rješenja kako bi se u što skorije vrijeme zakonom zabranila prodaja energetskih napitaka djeci i maloljetnim osobama.

Istraživanja pokazala veliku štetnost 

- S obzirom na mnoga istraživanja koja su pokazala veliku štetnost određenih sastojaka energetskih napitaka, smatram da je vrlo važno da Vlada FBiH, Federalno ministarstvo pravde, Federalno ministarstvo zdravstva i Federalno ministarstvo trgovine u narednom periodu pronađu zakonsko rješenje, a sve u cilju zabrane prodaje energetskih napitaka maloljetnim osobama - navela je Halilović.

Postojećim Zakonom u unutrašnjoj trgovini u FBIH nije definisana zabrana prodaje ovih napitaka maloljetnim licima

- Naime, postojećim Zakonom u unutrašnjoj trgovini u FBiH u članu 48 (prodaja roba putem automata) stav (3) navedeno je „Zabranjuje se prodaja alkoholnih pića, duhanskih proizvoda i drugih proizvoda koji su zakonski ograničeni za prodaju maloljetnim licima koja se obavlja u trgovini na malo izvan prodajnih objekata na način naveden u članu 45. stav (1) tačka h) ovog zakona.“ Smatram da je vrlo važno a prvenstveno za zdravlje maloljetnih lica na području FBiH zakonski ograničiti i prodaju energetskih napitaka na način da se onemogući prodaja kao što je Zakon predvidio i zabranu prodaje alkohola i duhanskih proizvoda. Trenutni zakon navedeno nema definisano - navodi Halilović.

Zdravstvene komplikacije

- Energetski napitci obično sadrže ksantine (uključujući kofein), gaziranu vodu, taurin, B vitamine i neke biljke. Uobičajeni sastojci su guarana, yerba mate, akai, gingseng, ginkgo biloba.

Ponekada u njih se dodaje maltodekstrin, inositol, karnitin i kreatin. Neki energetski napitci sadrže šećer, dok drugi brendovi ga zamjenjuju sladilima.

Sastojci koji su štetni u energetskim napitcima mogu uzrokovati aritmiju, nesanicu, mučninu, nervozu, dehidraciju i bolove u želucu. Svjetska istraživanja pokazuju da redovno konzumiranje ovih napitaka može iscrpiti nadbubrežne žlijezde i izazvati bolest, koja se zove adrenalni umor.

Kao i drugi stimulansi energetski napitci stvaraju ovisnost te također oštećuju unutrašnje organe. Veliki broj istraživanja su pokazala da zbog energetskih napitaka najviše stradaju srce, krvne žile, jetra i želudac - u nastavku navodi Halilović.

- Studija Medicinske škole McGovern iz Houstona u američkoj saveznoj državi Texas iz 2018.godine pokazala je da konzumiranje samo jedne limenke energetskog pića povezano je sa akutnim oštećenjem tanke membrane unutar srca i krvnih sudova te da se sposobnost arterija da dostave kisik do mozga, srca i mišića smanjuje i do 50 posto.

Velike količine šećera

Velike količine šećera u ovoj vrsti pića, primjerice 10 kašika šećera ili 240 kcal u oko pola litre pridonosi debljanju i razvoju dijabetesa tipa 2.

Prema EFSA (Evropskoj agenciji za sigurnost hrane) jedno “prosječno” polulitarsko pakovanje energetskog pića sadrži više miligrama kofeina nego što bi na dnevnoj osnovi smio unijeti adolescent u svoj organizam - zaključuje Halilović.

Veliki broj doktora slaže se da bi trebalo u potpunosti zabraniti prodaju energetskih pića djeci i mlađim adolescentima.

Zbog svega navedenog, zastupnica u Parlamentu FBiH Suada Halilović apelovala je da zajednički zaštitimo djecu i maloljetne osobe od loših implikacija na njihovo zdravlje, navodi se u saopćenju. 

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.