Uvodnom riječi Državnog tužilaštva i čitanjem optužnice započelo je suđenje Rajku Miliću, Miodragu Pavloviću, Radenku Zariću, Vukašinu Draškoviću i Milanu Tomiću zbog genocida iz 1995. godine.
Tužilac Tarik Crnkić iznio je da su optuženi svjesno pomagali u zločinačkom poduhvatu tokom širokog i sistematskog napada na Bošnjake u zaštićenoj zoni UN-a Srebrenica, od 6. jula do 1. novembra 1995., koji su sproveli pripadnici Vojske Republike Srpske (VRS) i MUP-a RS-a. U tom periodu iz srebreničke enklave prisilno je uklonjeno do 40.000 Bošnjaka, a više od 7.000 muškaraca i dječaka ubijeno, zakopano ili premješteno na druge lokacije.
Prema optužnici, 14. jula 1995. najmanje 829 bošnjačkih muškaraca i dječaka iz Srebrenice dovedeno je autobusima i kamionima iz Bratunca u osnovnu školu u Roćeviću (Zvornik). U transportu su učestvovali pripadnici Vojne policije Bratunačke brigade, uključujući Radenka Zarića.
Zatočenike su obezbjeđivali naoružani pripadnici Zvorničke i Bratunačke brigade te Drugog bataljona Zvorničke brigade, raspoređeni oko škole, ciljajući oružjem na prozore i vrata zgrade i fiskulturne sale, dok je ispred stajao oteti UN-ov transporter s teško naoružanim vojnicima, prenosi BIRN BiH.
U školi su zarobljenici bili izloženi nehumanim uslovima, bez hrane i vode, u stalnom strahu za život, a nekoliko ih je 14. jula 1995. ubijeno vatrenim oružjem blizu škole, pri čemu je slučajno ranjena mještanka Roćevića.
Pogubljenja na obali Drine
Crnkić je naveo da je 15. jula 1995. Miodrag Pavlović, zvani Mijo, pripadnik Vojne policije Zvorničke brigade, stigao pred školu u Roćeviću, prijetio zarobljenicima držeći “sablju” ili “mačetu”, a zatim brutalno ubio nekoliko njih hladnim oružjem, čija su tijela ostala u školskom dvorištu.
Istog dana, prema optužnici, Zarić, Pavlović, Drašković i Tomić sudjelovali su u organizovanju premještanja zatočenika kamionima iz Roćevića do šljunkare na obali Drine u Kozluku (Zvornik), zvane Kozlučki navoz.
Tamo su zarobljenici silom istjerivani iz kamiona u velike rupe, oko kojih je u polukrugu stajalo tridesetak pripadnika Zvorničke i Bratunačke brigade, “Vukova sa Drine” i naoružanih civila, uključujući optužene, koji su ih pobili pucajući iz vatrenog oružja.
Crnkić je istakao da su kamioni cijeli dan 15. jula 1995. dovozili zarobljenike iz Roćevića na ovu lokaciju, uz dostavu municije, hrane i pića za egzekutore. Do kraja dana ubijeno je najmanje 829 osoba, čiji su ostaci zatrpani u masovne grobnice, a kasnije premještani u sekundarne grobnice.
Tužilac Crnkić je u uvodnoj riječi naglasio da događaji u Srebrenici predstavljaju vrhunac zločina iz rata u BiH.
- Posljedice ovog zločinačkog plana i danas se osjećaju u čitavoj Bosni i Hercegovini - rekao je, dodajući da će Tužilaštvo dokazima prikazati hronologiju zločina.
Dokazi i svjedoci
Prema njegovim riječima, materijalni dokazi otkrit će kako je plan “Krivaja ‘95” sadržavao genocidnu namjeru, a bit će izvedeni i presretnuti razgovori visokih oficira. Optužbe će se dokazivati saslušanjem preko 100 svjedoka, od kojih 10 ima zaštitu, te obimnom dokumentacijom i vještačenjima.
Svjedoci će potvrditi da su nakon pogubljenja u Roćeviću pojedine osobe hvatane u dvorištima ili vađene iz rijeke i ponovo strijeljane. Crnkić je istakao da je Rajko Milić, pripadnik “Vukova sa Drine”, živio blizu mjesta zločina i bio viđen tamo, iako nije bio na ratištu. Drašković, koji nije bio u vojsci tih dana, i Tomić, koji je ostao u svom naselju, također su prepoznati od svjedoka. Pavlovića su najmanje tri svjedoka vidjela s mačetom kako napada Bošnjake ispred škole.
Tužilaštvo je predložilo utvrđene činjenice, a Odbrana ima dva mjeseca za odgovor. Suđenje se nastavlja 19. maja saslušanjem prvog svjedoka.