Ajna Jusić, Alen Muhić i Lejla Damon, rođeni kao rezultat seksualnog nasilja tokom rata u Bosni i Hercegovini, dobitnici su Nagrade za ljudska prava Univerziteta u Oslu, koju će primiti 5. decembra u tom norveškom gradu.
Borba za dostojanstvo
Ova prestižna nagrada, dodijeljena kroz fondaciju Lisl i Leo Eitinger, od 1984. godine prepoznaje izuzetne lične napore i aktivno zalaganje za ljudska prava širom svijeta. Troje dobitnika predstavlja organizaciju “Zaboravljena djeca rata”, kroz koju se bore za prava, dostojanstvo i pravnu zaštitu djece rođene zbog rata i podizanje globalne svijesti o njihovim specifičnim izazovima.
Goraždanin Alen Muhić ističe da je ova nagrada potvrda da se prepoznaje njihova borba za prava, dostojanstvo i identitet u BiH.
- Univerzitet u Oslu nas je predložio kao dobitnike nagrade ispred Fondacije Lisl i Leo Etinger koji se od 1984. bore za ljudska prava. Upravo je to ovo što radimo i mi u 21 vijeku, samo što su naše priče malo drugačije. Nagradu iskreno nismo očekivali zato što je riječ o prestižnoj nagradi, i sigurno je da je ona od velikoj značaja posebno za nas na području BiH, gdje priče uvijek ostaju neispričane. Naše udruženje prvo je u BiH i jedino ove vrste u svijetu. Osnovano je u Sarajevu 2016. godine i broji 11 članova iako je broj rođenih kao rezultat seksualnog nasilja tokom proteklog rata znatno veći - kazao je Muhić.
Oslobađanje od stigmatizacije
Ističe da nagrade poput ove naglašavaju njihovu borbu za pravo na identitet i dostojanstvo te su jedan od ključnih koraka ka ravnopravnosti i oslobađanju ratne djece od stigmatizacije.
Njegova i hrabrost i posvećenost njegovih kolegica osnažuju i međunarodnu zajednicu u razumijevanju teških situacija s kojima se susreću ratna djeca, ne samo u BiH nego i u sukobima širom svijeta.
- Ono što je nama jako važno jeste da se prepoznaju djeca koja su došla kao posljedica ratnog čina silovanja u BiH. Ona su i zakonom usvojenim prije dvije godine priznata kao civilne žrtve rata u podkategoriji ratnog silovanja, međutim još ne ostvaruju nikakva prava. Pravna borba za priznavanje ove kategorije krenula je od distrikta Brčko, gdje rođeni kao rezultat seksualnog nasilja ostvaruju i određena prava. Najteže će biti izboriti se za priznanje ove populacije u entitetu Repubika Srpska – zaključuje Muhić.
I dok su u svojoj zemlji još uvijek na margini, Evropa prepoznaje i daje značaj ovoj kategoriji jer se glas “Zaboravljene djece rata” do sada čuo u Bernu u Švicarskoj, Birmingenu u Engleskoj, a izložbe su organizirane u italijanskim gradovima Raveni i Bolonji.
Kruna svega bit će Nagrada za ljudska prava u Oslu.