Nakon što je u julu usvojen u Zastupničkom domu, prijedlog Zakona o jedinstvenim načelima i okviru materijalne podrške osoba sa invaliditetom sutra bi se trebao naći i na dnevnom redu Doma naroda Parlamenta FBiH. Predstavnici Mreže udruženja “Moje pravo” pozvani su da učestvuju u radu Zakonodavno - pravne komisije Doma naroda i Klubova delegata bošnjačkog i srpskog naroda, gdje će tražiti da se prijedlog zakona povuče sa dnevnog reda i vrati na doradu Vladi FBiH i nadležnom ministarstvu.
Iz Mreže udruženja “Moje pravo” već dugo upozoravaju da je prijedlog koji se našao pred zastupnicima mnogo gori i od nacrta zakona, usvojenog 2023. godine. U saopćenju za javnost još jednom skreću pažnju na posljedice usvajanja predloženih rješenja za populaciju djece i osoba sa invaliditetom u FBiH.
- Osobe sa invaliditetom od 90 i 100 posto ponovo su suočene s mogućim ograničenjima u isplati invalidnina i tuđe njege i pomoći. Vladi FBiH je zakonom ostavljeno na volju da u svakom trenutku odlukom može promijeniti fiksiranu visinu osnovice. U slučaju povećanja BDP-a i porasta potrošačkih cijena, Vlada ne mora donijeti odluku o povećanju osnovice za izračun primanja. Također, ukoliko u budžetu ne bude dovoljno novca za isplate mjesečnih primanja, ukupan iznos će biti raspodijeljen, a naknadne isplate razlike koja nedostaje u trenutku isplate se neće vršiti. Osobe sa invaliditetom od 60 do 80 posto i dalje ostaju van ovog zakona, tako da možemo reći da on tretira samo osobe s najtežim invaliditetom, pa samim tim ni naziv zakona ne odgovara stvarnom stanju – navode iz Mreže udruženja “Moje pravo”.
U nastavku dodaju da fiksiranje osnovice za isplatu primanja osoba sa invaliditetom na 495,20 KM predstavlja ponavljanje sličnog scenarija koji je trajao od 2009. do 2023. godine, te da Vlada FBiH ovim prijedlogom planira da sprovede i verifikaciju svih rješenja o invaliditetu na šta će potrošiti 4,2 miliona KM, a osobe sa invaliditetom i njihove porodice izložiti dodatnom maltretiranju da ko zna kome i po ko zna po koji put dokazuju svoj invaliditet.
- Ovim putem pozivamo delegate Doma naroda Parlamenta FBiH da ne podrže ovakav prijedlog zakona i da ga vrate na doradu. Nivo uspjeha jednog društva ogleda se u tome u kojoj mjeri brine o najugroženijima. Ovakvim zakonom šalje se poruka da djeca i osobe sa invaliditetom i dalje jesu na dnu ljestvice preživljavanja u Federaciji BiH. Na to ne želimo da pristanemo – poručuju iz Mreže udruženja „Moje pravo“.
Ako delegati ne podrže njihov zahtjev da se zakon vrati na doradu, u saradnji sa delegatkinjom Doma naroda Sandrom Imširović upućeni su amandmani na prijedlog zakona, koji bi se trebali naći u proceduri.