Izjava federalne zastupnice Kenele Zuko na predizbornom skupu Stranke demokratske akcije (SDA) u Vogošći da su se „Bošnjaci Srebrenice, Bratunca, Vlasenice na volovskim kolima prevozili jer su im takvi bili putevi“, povrijedila je, naljutila, ali i ujedinila Srebreničane i Podrinjce, ali i ostatak države. Na ovakvo ponižavanje ljudi porijeklom iz istočne Bosne reagirali su brojni građani i zvaničnici.
56 članova porodice
Potpredsjednica Udruženja „Pokret majki enklava Srebrenica i Žepa“ Kada Hotić, Srebreničanka kojoj su u genocidu ubijeni sin, muž, braća i 56 članova uže i šire familije, heroina koja je dala ogroman doprinos širenju istine o genocidu, također je ogorčena.
Ona je u izjavi za „Dnevni avaz“ oštro odgovorila Keneli Zuko.
- Neka se ona malo raspita, neka vidi šta je Srebrenica, ko su Srebreničani, ovo što je rat učinio, to je druga stvar, a nju neka bude sram i stid! Ona nije za komentara - kaže Hotić.
Srebrenica je, podsjeća Hotić, prije rata bila četvrta općina po standardu u državi.
- Prema istraživanjima, Opština Srebrenica u odnosu na broj stanovnika imala je veći broj intelektualaca, visokoobrazovanih nego Sarajevo, a u Srebrenici nije bilo nezaposlenih. I živjelo se dobro. Da sam, bogdo, mogla ostati u onome životu. Imala bih muža, imala bih sina, imala bih penziju, imala bih ljepotu srebreničku. Lijepo je meni i ovdje, ali nije moje - ističe Hotić.
Mi smo borci
Naglašava da je, zahvaljujući snazi srebreničkih majki, istina o genocidu stigla u svaki dio svijeta.
- Mi znamo da ovdje ratna politika i dalje igra ulogu, da Srebrenica propada, ali mi preživjele žene smo borci. I u mojim osamdesetim ja još pričam, i to dobro pričam, i s visokim predstavnikom, i s generalnim sekretarom UN-a, i sa čitavim svijetom. I uvažavaju nas. Kenela neka se malo preispita o svojoj kulturi i obrazovanju ako misli da je neko bira. Ne dijeli se narod po siromaštvu ili bogatstvu, nego po ljudskosti. Ja nju neću uvrijediti, to je njena kultura - poručuje Kada Hotić.