Općini Olovo oko osam sati ujutro prijavljeno je da je na deponiji Gradina u Olovu odložen opasni otpad koji prijeti zemljištu, podzemnim vodama te može dalekosežno narušiti zdravlje ljudi. Dojavu su, kako je za „Avaz“ kazao Safet Kulo, stručni saradnik za zaštitu okoliša Općine Olovo, dobili od uposlenika JKP „Bioštica“.
Zaključana kapija
- Odmah smo obavijestili nadležne institucije koje su uključene ili se mogu uključiti u ovakvu vrstu problema. Dakle, obaviješteni su Institut za zdravlje i sigurnost hrane u Zenici, Federalno i Kantonalno ministarstvo zaštite okoliša i Federalna uprava za inspekcijske poslove te naša Civilna zaštita. Civilna zaštita i JKP „Bioštica“ su obavijestile Upravu policije koja je potom obavijestila Tužilaštvo. U rješavanje ovog problema uključeni su svi relevantni faktori - kazao je Kulo.
Istakao je kako bi ovaj slučaj trebalo da bude opomena cijelom društvu te da smo svjedoci da ovakvih deponija ima širom BiH, posebno u Federaciji BiH.
- Pričamo o neuređenim deponijama, gdje može raditi ko šta hoće. U principu, ova deponija je pod fizičkim obezbjeđenjem, ne ljudskim, nego ima svoju kapiju koja je zaključana. Nekoliko puta se dešavalo obijanje katanaca zato što oni koji se bave nelegalnim odlaganjem, da ne bi bili nekome na očima, provale kapiju i odlože otpad. Moraju se te mjere osiguranja promijeniti, poboljšati i podići na viši nivo, kako bi se prekršioci mogli uhvatiti i adekvatno kazniti i upozoriti da to više ne mogu činiti – naveo je Kulo.
Istakao je kako će sada, nakon otkrića toksičnog otpada, u prvom redu organizirati fizičko obezbjeđenje u smislu obilazaka objekata, a bit će instaliran i videonadzor s alarmantnim javljanjem, da bi se moglo na vrijeme reagirati.
Na naš upit postoji li opasnost od zagađenja podzemnih voda, a samim tim je li ugrožena pitka voda u Olovu, kazao je da je na to teško odgovoriti dok se ne dobije nalaz.
- Taj opasni deponovani otpad nalazio se nekih 20 metara od ulaza, odnosno kapije. Istresen je na tvrdom terenu i nema tečnog sadržaja, što je dobro u ovom slučaju. Također, prema nalogu federalnog inspektora za zaštitu okoliša uklonjen je kompletan otpad zatečen na tom lokalitetu od ovlaštenog preduzeća iz Lukavca, a nakon uklanjanja otpada uzet je uzorak zemljišta s tog lokaliteta. U svrhu zaštite skinuto je 20 centimetara zemljišta gdje je bio deponovan sav otpad, da bi se spriječilo dalje curenje ili zagađenje – naveo je Kulo.
Kazao je da će nalaze uzorka dobiti do kraja ove sedmice, kada će znati o čemu se radi, a onda će firma koja je otpad deponovala u svoja skladišta taj otpad adekvatno zbrinuti ovisno o čemu se radi.
Velika ograničenja
- U ovom slučaju nemamo tačan pokazatelj, nemamo rezultate analiza i ne možemo reći o kojoj vrsti toksičnog otpada se radi. Prema onome što smo vidjeli na deklaracijama, možemo reći da je to jako opasan otpad. Ono što znamo jeste da smo na deponiji zatekli 80 posto praznih bačvi, bilo ih je 12 s oznakom natrijum-cijanida, koje su samo tako odložene, a koje prema nazivima s deklaracija koje smo vidjeli, upućuju na to da se koriste negdje u zaštiti i obradi metala itd. - dodao je Kulo.
Na naš upit zna li se ko je odložio toksični otpad, kazao je da ne znaju još.
- S obzirom na to da su uključeni i policija i Tužilaštvo, mislimo da će oni ići tragom deklaracija koje se nalaze na ovim posudama. Ove opasne materije svakako nisu u slobodnom prometu, imaju jako velika ograničenja i time se mogu baviti samo ovlaštena preduzeća i firme. Mogu ih koristiti, transportovati i uvoziti – dodao je Kulo.
Reagirao Dom zdravlja
Jedna od građanki Olova Džemka Salihović kazala je kako ju je strah za zdravlje. Dodala je kako je direktor Doma zdravlja odmah po saznanju za opasni otpad reagirao i poduzeo sve mjere zaštite.
- Bila sam u Domu zdravlja i čula razgovor direktora. Odmah je alarmirao svu moguću medicinsku ekipu. Mislim da je to sanirano, jer se na vrijeme reagiralo, ali strah postoji – istakla je Salihović.