Digitalna demencija, ili pretjerano korištenje mobitela i računara, sve se češće spominje posljednjih godina, a smatra se da će se u budućnosti ljudske sposobnosti drastično smanjivati zbog prevelikog oslanjanja na tehnologiju i nemogućnost razdvajanja stvarnog od nestvarnog svijeta.
Teška bolest
Riječ je o stanjima karakteriziranim slabljenjem pamćenja, zbunjenošću i dezorijentiranošću te općenitim smanjenjem kognitivne fleksibilnosti. Demencija je teška bolest koja dovodi do razaranja kognitivnih funkcija, većinom se javlja u starijoj dobi i značajno utječe na pojedinca i njegovu porodicu. Ovo je za „Avaz“ kazala psihologinja Nurka Bulić.
- Digitalna demencija je naziv koji se koristi da opiše propadanje, tačnije, kognitivnu deterioraciju, koju moderne generacije doživljavaju zato što ne koriste mozak onoliko koliko su prijašnje to radile. Ranije se znalo, ukoliko doživite ozbiljnu hronološku dob, moguće je da razvijete demenciju, ali danas postoji mnogo mladih ljudi koji zaboravljaju ili se ne mogu nečega sjetiti, jer, jednostavno, nisu dovoljno istrenirali mozak - objasnila je Bulić.
Dodala je da je poznato da je razvoj čovjeka, kognitivno i fizički, usko povezan. Kako kaže, kognitivni razvoj počinje od najranijih momenata, kada dijete prohoda, počne da uviđa stvari oko sebe, razmišlja, analizira i usvaja nove informacije.