Sjedinjene Američke Države upozorile su u utorak da su tekuće proslave samoproglašenog nacionalnog praznika bosanskih Srba kršenje bosanskog ustava i mirovnog sporazuma iz 1995. godine, te da kao takvo predstavlja krivično djelo, piše AP.
Američka ambasada u Sarajevu je u saopćenju pozvala bosanskohercegovačke vlasti da "istraže svako kršenje zakona" u vezi sa obilježavanjem 9. januara kao dana Republike Srpske, entiteta koji je dio Bosne kojim upravljaju etnički Srbi.
Protjerivali i ubijali Bošnjake
- Nije u pitanju proslava praznika, već odluka da se to učini 9. januara - navodi se u saopštenju.
Praznik 9. januara obilježava datum kada su bosanski Srbi 1992. godine proglasili stvaranje vlastite države u Bosni, što je izazvalo razorni četverogodišnji rat u zemlji u kojem je poginulo više od 100.000 ljudi.
Tokom rata bosanski Srbi su protjerivali i ubijali Bošnjake, koji su većinom Muslimani, i Hrvate sa teritorija koje su kontrolisali.
Sukob je okončan 1995. mirovnim sporazumom uz posredovanje SAD. Takozvanim Dejtonskim sporazumom stvoreni su srpski i bošnjačko-hrvatski entiteti u Bosni, koje zajedno drže slabe zajedničke centralne institucije.
Bosanski Srbi su, međutim, nastojali da steknu što je više moguće nezavisnosti. Nacionalistički proruski lider Milorad Dodik otvoreno je pozvao na otcjepljenje od BiH, prkoseći američkim i britanskim sankcijama nametnutim zbog njegove politike.
"Poništenje ili ponižavanje RS"
U ponedjeljak su dva američka borbena aviona nadljetala BiH u znak demonstracije podrške teritorijalnom integritetu te balkanske zemlje.
Planirane proslave za utorak u sjeverozapadom gradu Banja Luka uključuju defile policijskih snaga. U večernjim satima bit će održan simultani vatromet u gradovima bosanskih Srba i Beogradu, glavnom gradu susjedne Srbije.
Srbijanski populistički lider Aleksandar Vučić čestitao je Dodiku praznik, obećavajući podršku teritorijalnom integritetu BiH, ali i požalivši se na navodne napore da se "izbriše postojanje Republike Srpske".