VELIKO NEZADOVOLJSTVO

Zahvaljujući Novalićevoj spornoj uredbi: Umjesto 404, radnici dobili 23 KM

Predsjednik Saveza samostalnih sindikata BiH Selvedin Šatorović ističe da je za njih svaki iznos ispod 1.000 KM neprihvatljiv

Radnici s pravom ogorčeni. Facebook

6.1.2024

Iako su postojale najave da će od 1. januara minimalne plaće biti povećane na 1.000 KM, dok bi se u isto vrijeme rasteretili poslodavci kroz smanjenje nameta, od toga još nema ništa.

Umjesto toga, Vlada FBiH je dala mogućnost poslodavcima da radnicima u roku od šest mjeseci isplate pomoć od 2.520 KM, a koja neće biti oporezovana.

Pred Novu godinu je donesena uredba o povećanju minimalne plaće sa 596 na 619 KM. Umjesto 1.000, radnici su dobili 619 KM, zbog čega su ogorčeni.

Neće odustati

Predsjednik Saveza samostalnih sindikata BiH Selvedin Šatorović ističe da je za njih svaki iznos ispod 1.000 KM neprihvatljiv.

- Nećemo odustati od donošenja zakona o minimalnoj plaći. Na posljednjim razgovorima nam je rečeno da će to biti usvojeno u prvom kvartalu i da bi primjena zakona trebala biti od 1. juna ove godine. Ne podržavamo plaću od 619 KM, ali bili smo u toku oko svih dešavanja - kazao je Šatorović.

Ističe da je ovo povećanje od 23 KM zahvaljujući uredbi koju je donijela prošla Vlada FBiH, s Fadilom Novalićem na čelu.

- Poslije Zakona o radu iz 2015. godine ta uredba je najveći zločin prema pravima radnika, pa zbog toga imamo danas povećanje plaća od dvadesetak KM i, nažalost, Nikšićeva vlada je još nije stavila van snage. Očekujemo da će to uraditi čim se usvoji zakon o minimalnoj plaći, jer će tada postati besmislena. Očekujem, također, da će tada postojati obračun koji će radniku garantirati minimum dostojanstva - poručio je Šatorović.

Regulirati zakonom

Ekonomski stručnjak Faruk Hadžić ističe da su ekonomisti ranije naglašavali da će doći do povećanja plaća, ali ni približno na 1.000 KM.

- Za 1.000 KM je to potrebno regulirati posebnim zakonom o minimalnoj plaći, ali sam najavio da može doći do određenog povećanja uredbom Vlade, što je na kraju i urađeno. Čekali smo da vidimo koji će biti konačni ekonomski parametri. Prema uredbi, postoje posebne formule koje tu minimalnu plaću automatski usklađuju - ističe Hadžić.

Hadžić: Nije moguće 1.000. Facebook

Šta podrazumijeva

Hadžić ističe da je u vezi s povećanjem minimalne plaće važno da se zna da li će biti riječ o minimalnim primanjima od 1.000 KM ili plaći.

- Vlada FBiH treba reći šta će biti dio minimalne plaće. Poslodavci zagovaraju da to budu minimalna primanja, a sindikati da bude minimalna plaća. Trenutna minimalna plaća od 623 KM znači minimalno primanje od oko 900 KM - kaže Hadžić.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.