STRANA LIČNOST GODINE

Majkl Marfi, ambasador SAD u našoj zemlji: Američki čuvar Bosne i Hercegovine

Marfi odlično razumije domaće političke kabadahije te zna kako s njima izaći nakraj

Marfi: Pokretač pozitivnih promjena u BiH. Dejan Rakita / PIXSELL

Danijal Hadzovic

2.1.2024

Prema odluci Uredničkog kolegija „Dnevnog avaza“, za stranu ličnost godine izabran je američki ambasador u BiH Majkl Marfi (Michael Murphy).

Kako izgleda prijateljska pomoć nekoj zemlji i koliko su Sjedinjene Američke Države (SAD) važne za Bosnu i Hercegovinu, ove godine je savršeno demonstrirao Marfi.

Nema igranja

Promijenjene geopolitičke okolnosti, rat u Ukrajini i sve veća izolacija BiH i zapadnog Balkana od evropskog okruženja, rast ruskog i turskog utjecaja upalili su lampice i u Vašingtonu da se Bosna i Hercegovina ne smije ostaviti na cjedilu.

Od dolaska predsjednika Džoa Bajdena (Joe Biden) na čelo SAD svjedočimo snažnom zamahu američke demokratije. Da se bave Balkanom, Bajden je zadužio iskusne i prekaljene diplomate, među kojima je svakako i Marfi, koji već ima iskustva rada u Bosni i Hercegovini. A nesumnjivo mu to iskustvo uveliko koristi u „saradnji“ s domaćim političarima čiji jezik, način djelovanja, slabe tačke te pokušaje podvala i prevara Marfi odlično razumije te zna kako s njima izaći nakraj. Stoga, ne treba čuditi što su ga pojedini od njih, prema čijim koruptivnim i antizapadnim politikama Marfi nije imao tolerancije, posprdno počeli prozivati „kaubojem“, no kaubojski manir upravljanja i djelovanje je upravo ono što je mnogim faktorima u BiH potrebno kako bi se dozvali tobe.

Jasan kurs

Američka ambasada, s Marfijem na čelu, podržala je demokratske promjene u našoj zemlji, rukovodila brojnim projektima koji za cilj imaju razvoj ekonomije, unapređenje institucija i pravednije društvo, te je jasno dala do znanja da Sjedinjene Američke Države neće mirno posmatrati antidejtonsko djelovanje i udare na državu od Milorada Dodika.

Dokazuju to i američke sankcije i crna lista na koju su dospjeli Dodik i njegovi najbliži saradnici. Iako mnogima posljedice tih sankcija nisu vidljive na prvu, njihove prave reperkusije možete spoznati ako pogledate gdje EU realizira svoje projekte u BiH, gdje se zadužuje RS i kakva je situacija u firmama iz ovog entiteta, posebno onih povezanih s Dodikom, po pitanju poslovanja sa zapadnim kompanijama i izlasku na njihova tržišta.

Za promjene koje su se u BiH desile u posljednje dvije godine, početke obračuna s političkom korupcijom, pokretanje proevropskih reformi i presporo, ali ipak vidljivo otvaranje vrata evropskog puta, nesumnjivo velike zasluge pripadaju angažmanu i utjecaju američkog ambasadora.

Bogata karijera

Majkl Marfi rođen je u Ročesteru, država Njujork. Prije stupanja na dužnost u Bosni i Hercegovini ambasador Marfi bio je zamjenik pomoćnika državnog sekretara za Evropu i Euroaziju od juna 2018. do septembra 2021. godine, kada je bio zadužen za evropska sigurnosna pitanja, što je uključivalo i odnose SAD s NATO savezom i OSCE-om, te za arktička sigurnosna pitanja i bilateralne odnose SAD s Danskom, Estonijom, Finskom, Islandom, Irskom, Latvijom, Litvanijom, Norveškom, Švedskom i Ujedinjenim Kraljevstvom.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.