Sa zadnjim danom, sada već prošle godine sudija Ustavnog suda BiH, Zlatko Knežević otišao je u prijevremenu penziju. Odlaskom Kneževića ova institucija ostala je bez sudija iz RS koji su definisani Ustavom kako bi ova institucija mogla funkcionisati. Inače, Ustavni sud Bosne i Hercegovine više od godinu dana nije kompletiran. Nadležne entitetske vlasti nisu izabrale nedostajuće sudije. Bez sudija iz RS postavlja se pitanje da li je ovim u potpunosti paralizovan rad ove institucije i može li Ustavni sud BiH donijeti bilo kakvu odluku. One iz apelacijske nadležnosti ne donosi već neko vrijeme, piše BHRT.
Stanje u Ustavnom sudu BiH počelo se komplikovati odlaskom u penziju dva suca - Miodraga Simovića i Mate Tadića. Bio je ovo početak paralize ove institucije, najprije zbog neimenovanja novih sudija zbog čega su nastali problemi.
- Ustavni sud nije mogao sazvati veliko vijeće Ustavnog suda jer je i prethodno u osmom mjesecu otišao u penziju kolega Mato Tadić. Na Velikom vijeću Ustavnog suda, Ustavni sud donosi najveći broj odluka iz apelacijske nadležnosti - istakla je predsjednica Ustavnog suda BiH Valerija Galić.
Blokade i u FBiH
U ovakvo stanje dovela je činjenica da mjesecima nije imenovan sudija iz Federacije BiH koji bi zamijenio Tadića. Nepostojanje dogovora oko imenovanja prvorangiranog Marina Vukoje blokiralo je i funkcionisanje Komisije za izbor i imenovanje Parlamenta Federacije.
- Čim se ta blokada otkloni mi smo spremni raditi na rješavanju ovih otvorenih pitanja, kada je u pitanju imenovanje sudija u Ustavni sud BiH - rekao je premijer FBiH Nermin Nikšić (SDP).
Јеdini preostali sudija iz reda Srba, Zlatko Knežević, odlazi u prijevremenu penziju. Ovim u Ustavnom sudu BiH više nema sudija iz entiteta RS.
- Nije dobro da u Ustanom sudu neće biti ni jedan sudac iz RS, ali mi ne možemo dozvoliti da Ustavni sud bude blokiran, da Ustavni sud ne nastavi sa svojim radom - kazala je Galić.
Nove sudije iz entiteta RS, Narodna Skupština i predsjednik RS odbijaju imenovati sve do ispunjavanja zahtjeva koji dolaze iz ovog entiteta.
- Nećete dobiti dvojicu sudija legalno izabranih putem NSRS sve dok se ne donese Zakon o Ustavnom sudu BiH i eliminišu stranci - govorio je predsjendik RS Milorad Dodik.
Teško do dogovora
Do ovog dogovora teško će se doći.
- Ne postoji konsenzus oko termina kada bi međunarodni suci trebali otići i također nema dogovora da li to zakon riješiti ili mijenjati Ustav BiH - pojašnjava ministar pravde BiH Davor Bunoza (HDZ BiH).
- Napadati Ustavni sud, negirati njegove nadležnosti, neizabirati sudije Ustavnog suda BiH, a paralelno s tim tražiti da strane sudije odu, to je zaista jedan nerazuman proces koji neće dobiti nikada našu podršku - kazao je ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković (NiP).
Ustavni sud sačinjava devet sudija, od kojih šest sudija biraju parlamenti entiteta i to Predstavnički dom Federacije Bosne i Hercegovine bira četiri, a Narodna skupština RS dva. Preostalu trojicu bira predsjednik Evropskog suda za ljudska prava, nakon konsultacija sa Predsjedništvom Bosne i Hercegovine. Trenutni sastan Ustanog suda BiH broji tri domaća i tri strana suca. I dok se pojedini bore za odlazak stranih sudija Ustavni sud BiH bez domaćih sudija ostat će do 2026. godine jer Valerija Galić u penziju ide 2026., Mirsad Ćeman godinu prije nje, a Seada Palavrić već ove godine.