ODLAZAK "SULTANIJE"

Okončana jedna era: Kraj decenije Sebijine strahovlade i bahaćenja, koštala je diploma

Njeno upravljanje ovom zdravstvenom ustanovom obilježila je i afera „Respiratori“

Sebija Izetbegović. Avaz

27.11.2023

Kraj ere strahovlade na Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu nakon skoro osam godina je okončan.

„Sultanija“ i „prva dama“, kako su je zvali u krugovima bliskim stranci, Sebija Izetbegović konačno je smijenjena sa čela najveće zdravstvene ustanove u Federaciji BiH.

Ona je više od deset godina provela na direktorskim funkcijama, prvo u Općoj bolnici, a onda na KCUS-u.

Njenim dolaskom na KCUS počinje rast njenih ambicija, a s obzirom da je imala odriješene ruke kao supruga predsjednika vladajuće stranke, ona je radila šta god je htjela.

U samo jednoj godini njenog upravljanja KCUS-om otpušteno je 200 radnika, od čega 30 ljekara. Kasnije se broj ljekara koji su, što otjerani, što dobrovoljno napustili posao zbog njenog upravljanja ovom ustanovom, popeo na više od 200. Svaki neistomišljenik se našao u problemu, neki su nazadovali zbog suprotstavljanja njoj, o čemu su kasnije govorile i sudske presude.

"Ekonomski uspjesi"

Glavni argument u njenu korist bili su "ekonomski rezultati", a do kojih se dolazilo na način da su iz raznoraznih budžeta izdvajane astronomske cifre za ovu ustanovu, ali i to što se na KCUS-u štedilo i na stvarima koje su bile potrebne pacijentima.

Njeno upravljanje ovom zdravstvenom ustanovom obilježila je i afera „Respiratori“, koja je izbila tokom pandemije 2020. godine. Vlada FBiH je tada kupila 100 kineskih respiratora, koji nisu upotrebljivi za intenzivnu njegu. No, kako bi se pokazalo da su respiratori upotrebljivi, s obzirom da je postojala istraga Tužilaštva BiH protiv kadra SDA Fadila Novalića, ona ih je odlučila instalirati na intezivnu njegu.

Kasnije objavljena poruka između optuženih aktera afere „Respiratori“, gdje se navodi: „Seb. zove, loši respiratori, užas, u ogromnom smo problemu ako je to tačno, a jeste garant“.

Te priče su se obistinile i nakon anonimnog pisma anesteziologa iz jula 2020. godine, kada su upozorili na katastrofalne uslove i na to da „malina respiratori“ mogu dovesti do fatalnih posljedica po pacijente.

Njena dva mandata na KCUS-u je obilježilo i to da je planirala ugasiti Opću bolnicu „Prim. dr. Abdulah Nakaš“, iako je ranije njome upravljala. Cilj takvih zamisli bio je da, u skladu sa svojim ambicijama, drži sve pod kontrolom.

Ipak, bahatost i egoizam je nisu „došli glave“, nego kobna za njenu funkciju bila je diploma. Priča o njenoj diplomi trajala je više od dvije godine, a od samom starta bilo je jasno da nije nešto u redu. Tako je Bakir Izetbegović govorio kako mu je supruga, između ostalog, studirala i u Zagrebu, dok je sama Sebija tvrdila da ona u Zagrebu nikad nije studirala.

Kasnije se uspostavili da joj u biografiji stoji da je za vrijeme specijalizacije provela godinu u Klinici “Sveti duh” u Zagrebu, gdje je, kako tvrdi u toj biografiji, završila postdiplomski studij za strance na engleskom jeziku. No, ona je jasno rekla u programu N1 da tamo nije bila na postdiplomskom studiju. Godinu kasnije kazala je da je studirala u Zagrebu, no da tamo nije stekla diplomu.

Simbolična poruka

Govorila je kasnije da je tamo položila 12 predmeta, no Medicinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu nije mogao potvrditi te navode.

Zbog svega toga Senat Univerziteta u Sarajevu je poništio njen magisterij, a samim time i doktorat te ona više nije ispunjavala uslove da bude direktorica. Ključni korak u njenoj smjeni bio je debakl stranke njenog supruga na izborima 2022. godine.

Osim direktnog poraza Bakira Izetbegovića u borbi za Predsjedništvo BiH, najbitnije je bilo to što je SDA izgubila vlast na nivou FBiH. Iako se očekivalo da će ona biti smijenjena odmah u maju, čim je imenovana nova Vlada FBiH, ipak proces je sporije išao. Neki su ga kočili, a neki su strahovali da će napraviti „grešku u koracima“, pa se opreznije tome pristupali.

No, Upravni odbor KCUS-a na kraju je, ipak, dva mjeseca prije isteka njenog mandata, poslao jaku poruku, doduše više na simboličnom nivou i time zatvorio jednu eru koja je trajala cijelu deceniju.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.