DRŽAVNI PARLAMENTARAC

Kojić smatra da je Zvizdićev prijedlog bio neustavan

Tri zakona, jedna oblast i različiti ciljevi - od osnivanja nove institucije u pravosuđu Bosne i Hercegovine do rušenja postojećih

Milorad Kojić. Srna

S. S. / Federalna televizija

21.11.2023

Bh. pravosuđe u fokusu sjednice Predstavničkog doma Bosne i Hercegovine. Zakon o Vrhovnom sudu i prijedlozi zakona čijim usvajanjem prestaju važiti zakoni o Sudu i Tužilaštvu Bosne i Hercegovine. Na jednoj strani NiP, na drugoj SNSD. Nijedan prijedlog nije usvojen. No o Vrhovnom sudu Bosne i Hercegovine će se ponovo raspravljati na nekoj od narednih sjednica, dok je prijedlozima o prestanku važenja Zakona o Sudu i Tužilaštvu Bosne i Hercegovine, ovdje kraj, piše Federalna televizija.

Tri zakona, jedna oblast i različiti ciljevi. Od osnivanja nove institucije u pravosuđu Bosne i Hercegovine do rušenja postojećih. U zahtjevu svi hitni. Koalicioni partneri podijeljeni. Prvi prijedlog uputio je Denis Zvizdić - Zakon o Vrhovnom sudu. Ono što našoj državi nedostaje, a jedan je od uslova za ulazak u Evropsku uniju. Najviša institucija u hijerarhiji pravosuđa čije odluke se ne mogu osporavati. Važan, ali ne i prihvaćen. Barem ne po hitnom postupku. Još će se usaglašavati.

Ujednačiti pravnu praksu

- U toku izrade Zakona o sudovima Bosne i Hercegovine nije predviđeno uspostavljanje Vrhovnog suda Bosne i Hercegovine, pa čak ni Apelacionog odjeljenja. Predložio sam ovaj zakon kao pravno tijelo da ujednači pravnu praksu - poeučio je Zvizdić.

Na Zvizdićev prijedlog brzo je stigao odgovor iz SNSD-a. Milorad Kojić u ulozi predlagača, a meta Sud i Tužilaštvo Bosne i Hercegovine. Prijedlozi podrazumijevaju prestanak važenja zakona o navedenim institucijama. U obrazloženju prijedloga neustavnost zakona jer su osnovani odlukama visokih predstavnika, a tu nadležnost, tvrdi Kojić, nisu imali.

- Predložio sam ova dva zakona kao reakciju na Zvizdićev neustavan zakon. Ja sam predložio dva ustavna zakona jer ne postoji ustavni osnov za Zakon o Sudu i Tužilaštvu. Ja sam želio da se s ovim zakonima vratimo na izvorni ustav - naveo je Kojić.

Opozicija iz RS-a je u ovom potezu prepoznala drugi motiv.

- Dvadeset godina je sve bilo super, krasno, fenomenalno, a sada, čim su taj sud i tužilaštvo dodirnuli Milorada Dodika odjednom ne valjaju. Sad sve treba poništavati - komentirao je Nenad Grković, zastupnik Liste za pravdu i red u Zastupničkom domu Bosne i Hercegovine.

- Glasali smo za hitni postupak ta dva zakona kako bismo ga hitno oborili danas na glasanju i da te zakone koje je Kojić preložio što prije maknemo iz procedure - istakao je Šerif Špago, šef Kluba SDA u Predstavničkom domu Bosne i Hercegovine.

Ništa nije hitno

Za trećeg partnera, HDZ BiH ništa od ponuđenog nije bilo hitno. O zakonima se, kažu, tek treba raspravljati i dogovarati. Dakle, pravosuđe i dalje teška tema i izazov za državnu koaliciju.

- Ova koalicija na državnom nivou je koalicija koja je produkt ustavnopolitičkog sistema, a ne političke želje i namjere da s nekim idemo u koaliciju. I ta koalicija nije filharmonija u kojoj neko stoji kao dirigent, a mi sviramo kako nam on pokazuje - rekao je Zvizdić.

- Na dnevnoj bazi koalicija ima stvari u kojima se ne slaže, ali na dnevnoj bazi treba razgovarati kako bismo vraćali povjerenje - poručio je Predrag Kožul, šef Kluba HDZBiH u Predstavničkom domu Bosne i Hercegovine.

Pokušaji promjena u pravosuđu preko Zastupničkog doma i novih zakona, ovaj put nisu bili uspješni. Koaliciji ostaje isti zadatak. Usaglasiti Zakon o Vrhovnom sudu ili unaprijediti Zakon o sudovima tako da odgovori na sve zahtjeve reforme pravosudnog sistema.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.